Jednou vetou

Belgická polícia odvrátila teroristický útok na iránsku opozíciu vo Francúzsku

Ilustračné foto

TASR/AP

Belgickej polícii sa podarilo odvrátiť teroristický útok na území Francúzska. Uviedla to v pondelok televízna stanica RTBF, podľa ktorej za útokom mal byť iránsky manželský pár s belgickou štátnou príslušnosťou.

RTBF informovala, že iránski manželia boli zatknutí v sobotu v zóne Stockel patriacej pod bruselskú štvrť Woluwe-Saint-Pierre. Belgická polícia našla v ich aute vybavenie na výrobu bomby, vrátane 500 gramov peroxidu acetónu, čiže výbušniny TATP, a jednu rozbušku. Výbušnina TATP bola použitá aj pri teroristických útokoch na bruselské metro a letisko z 22. marca 2016.

Macron odvolal veľvyslanca v Maďarsku pre jeho proorbánovský postoj

„V rámci vyšetrovania boli zadržaní Amir S., narodený 26. apríla 1980, a jeho manželka Nasimeh N., narodená 20. septembra 1984, obaja belgickej štátnej príslušnosti, ale iránskeho pôvodu. Obaja boli obvinení z pokusu o teroristickú vraždu a z prípravu teroristického činu,“ uviedla federálna prokuratúra

v oficiálnom vyhlásení. Prípad bol zverený vyšetrujúcemu sudcovi v Antverpách, ktorý sa špecializuje na terorizmus.
RTBF uviedla, že pár, ktorý žil v antverpskej štvrti Wilrijk, sa zameral na miesto konferencie jednej z iránskych opozičných strán, ktorá sa konala v sobotu 30. júna v blízkosti Paríža. Federálna prokuratúra upozornila, že na tejto konferencii bolo prítomných okolo 25.000 ľudí.

Zadržaný bol aj údajný komplic manželského páru, a to na území Francúzska, kým dvaja ďalší podozriví už boli prepustení na slobodu po vypočutí na polícii. V súvislosti s touto kauzou bola v Nemecku zadržaná kontaktná osoba manželského páru; ide o iránskeho diplomata, ktorý pôsobí na veľvyslanectve vo Viedni.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia