Jednou vetou

Belgická prokurátorka žiada pre Abdeslama a Ayariho 20 rokov za mrežami

Skica zo súdneho pojednávania so Salahom Abdeslamom a Sofienom Ayarihym. Brusel 5. februára 2018

foto: TASR/AP

Belgická federálna prokuratúra žiada pre Salaha Abdeslama a Sofiena Ayariho trest vo výške 20 rokov, kvôli nelegálnemu držaniu zbraní a prestrelke s políciou v bruselskej štvrti Forest z 15. marca 2016, ktorá mala teroristické pozadie. Proces bude pokračovať vo štvrtok, keď sa k slovu dostane obhajoba.

Televízna stanica RTBF v pondelok uviedla, že federálna prokurátorka Kathleen Grosjeanová v pondelok vo svojej záverečnej reči na bruselskom trestnom súde poukázala na to, že konanie oboch obvinených spadá pod článok 137, čo znamená teroristická vražda.

Proces v Bruseli: Salah Abdeslam odmietol odpovedať na otázky

V prípade Abdeslama, ktorý je z hľadiska zákona recidivistom, to znamená maximálny trest 20 rokov pobytu za mrežami.

Grosjeanová pri opise prestrelky na ulici Dries zdôraznila, že nemohlo ísť iba o jedného strelca, ktorý strieľal na osemčlennú belgicko-francúzsku jednotku policajtov, pričom štyroch z nich zranil. Obvinený Ayari pred súdom tvrdil, že týmto strelcom bol Mohamed Belkaid, ktorý zahynul pri prestrelke. Prokuratúra jeho tvrdenie označila za nedôveryhodné; upozornila, že sa strieľalo z dvoch útočných pušiek, ktoré treba pri streľbe držať oboma rukami, a za druhého strelca označila Ayariho.

Salah Abdeslam: Mlčanie nerobí zo mňa zločinca, zverujem sa Alahovi

Okrem toho sú z hľadiska prokuratúry spolupáchateľmi útoku na policajtov všetci tí, ktorí sa nachádzali v dome počas prestrelky, vrátane Abdeslama. Išlo o ich vedomé konanie.

Prokuratúra sa odvolala aj na video náhodného svedka, ktoré potvrdilo, že z uvedeného domu zadným vchodom utiekli dvaja muži a jeden so zbraňou v ruke. Útočná zbraň bola následne objavená v jednom zo susedných domov; boli na nej objavená Ayariho stopa DNA a expertíza potvrdila, že sa zo zbrane strieľalo.

Prokurátorka preto súd požiadala o maximálny trest vo výške 20 rokov za mrežami, z toho dve tretiny výkonu trestu (13 rokov) za prísnych bezpečnostných podmienok.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína