Jednou vetou

Belgická účasť v Marrákeši znamená rozpad vlády, tvrdí koaličný partner

Ilustračná foto

Foto: TASR/AP

Rozhodnutie belgického premiéra Charlesa Michela zúčastniť sa rokovania v Marrákeši spôsobí pád vlády. Vyhlásil to v sobotu predseda nacionalistickej koaličnej strany po dňoch napätia vo vládnej koalícii vyvolaného nezhodami o Globálnom pakte OSN o migrácii, informovala agentúra DPA.

 Svetoví lídri majú odsúhlasiť pakt OSN na budúcotýždňovom stretnutí v Maroku. Viaceré krajiny však právne nezáväzný dokument odmietli.

Flámska nacionalistická strana N-VA je najväčšou politickou stranou v Belgicku a jednou zo štyroch koaličných partnerov. Dokument, ktorému Michel prisľúbil v septembri podporu odmieta. Belgický parlament vo štvrtok dohodu podporil, pripomína DPA.

Trump oznámil výmenu na poste šéfa kancelárie Bieleho domu

 Michel na rokovaní vlády v sobotu večer vyhlásil, že v nedeľu vycestuje do Marrákešu. Argumentoval pritom, že na stiahnutie súhlasu s paktom OSN sa nepodarilo dosiahnuť politický konsenzus.

Michelová účasť v Marrákeši však „de facto“ znamená odstúpenie N-VA z vlády, vyhlásil predseda strany Bart de Wever na tlačovej konferencii po zasadaní vlády.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia