Jednou vetou

Belgickí vyšetrovatelia sa snažia zistiť, či útočník z Liege konal sám

Belgická špeciálna jednotka na mieste streľby v belgickom meste Liege 29. mája 2018

foto: TASR/AP

Vyšetrovanie utorkového útoku v belgickom meste Liege sa teraz sústreďuje na zisťovanie, či útočník konal sám. Informovala o tom hovorkyňa belgickej federálnej prokuratúry Wenke Roggenová.

Uviedla, že belgické úrady prípad vyšetrujú ako „teroristickú vraždu“ a pokus o teroristickú vraždu. Útok v Liege si vyžiadal tri obete na životoch – dve policajtky a jedného okoloidúceho. Útočníka neskôr zastrelili zásahové jednotky v blízkosti strednej školy, kde vzal jednu zo zamestnankýň za rukojemníčku.

Roggenová dodala, že z prvých zistení vyplýva, že útok by mohol „byť teroristickým atentátom“ – aj vzhľadom „na spôsob jeho spáchania, na ktorý na internete pravidelne vyzýva Islamský štát“.

Útočník z Liege vraždil aj v meste On na juhu Belgicka

Prokuratúra v tejto súvislosti spresnila, že páchateľ počas útoku niekoľkokrát zakričal Alláhu akbar (Boh je veľký) a v minulosti bol v kontakte so zradikalizovanými osobami. Informácie o týchto kontaktoch sú z rokov 2016 a 2017 a pochádzajú od federálnej polície v Liege a tajnej služby, ale odvtedy neboli potvrdené.

Federálna prokuratúra okrem toho potvrdila, že Benjamin Herman je podozrivý aj vraždy, ktorá bola spáchaná v noci z pondelka na utorok v meste On. Tento prípad sa zatiaľ vyšetruje osobitne.

Benjamin Herman mal od pondelka od 07.00 h SELČ povolenú vychádzku mimo väznice v meste Marche-en-Famenne, kam sa mal vrátiť v utorok o 19.30 h SELČ.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia