Jednou vetou

Belgicko sa v stredu prispôsobilo životu v znamení generálneho štrajku

Pracovník blokuje nákupnými vozíkmi vstup do obchodu počas generálneho štrajku v Belgicku

foto: TASR/AP

Belgicko je stredu poznačené celonárodným štrajkom, ktorý zvolali tri veľké odborové centrály na znak nesúhlasu so slabým rastom platov v období rokov 2019-20.

Tlačová agentúra Belga a jednotlivé médiá v priebehu dňa informujú o priebehu štrajku i o tom, ako odborárske protestné aktivity ochromili bežný chod spoločnosti.

Belgicko sa pripravuje na generálny štrajk

Podľa informácií, ktoré prinášali predpoludním domáce médiá, štrajk „paralyzoval“ letiská, námorné prístavy a železničnú dopravu, keďže nepremáva polovica vlakov a dve najväčšie letiská v krajine – v Bruseli a v Charleroi – zostali zatvorené. Štrajk sa však nedotkol premávky medzinárodných vlakov Thalys a Eurostar, ktoré spájajú Brusel so susednými krajinami.

Televízna stanica RTBF uviedla, že ušetrený nezostal žiadny sektor, lebo štrajk vážne narušil harmonogram verejnej hromadnej dopravy, nefunguje zber odpadu, mnohé podniky a továrne zostali bez zamestnancov, zavreté sú pošty, nemocnice sú otvorené len pre urgentné prípady a viazne aj dodávanie tovarov do veľkých nákupných centier.

Experti OSN: Belgicko sa musí ospravedlniť za svoju koloniálnu minulosť

Mnohé školy informovali rodičov, že pochopia, ak sa deti kvôli štrajkovým aktivitám nedostavia na vyučovanie.
Mohutná mobilizácia odborárov je odpoveďou na zlyhanie rokovaní s vládou ohľadne nárastu platov pre zamestnancov na najbližšie dvojročné obdobie. Odbory protestujú, že v čase hospodárskeho rastu dochádza k obmedzeniu rastu miezd, a zároveň požadujú lepšie podmienky pre predčasný odchod do dôchodku, minimálnu mzdu a lepšie možnosti vzdelávania a odborného rastu v zamestnaní.

Stredopravicová vláda premiéra Charlesa Michela po decembrovom odchode ministrov z Novej flámskej aliancie (N-VA) – najsilnejšej politickej strany v krajine – nie je schopná dôrazne reagovať na takéto požiadavky. Je to momentálne úradnícka vláda, ktorá má doviesť krajinu k parlamentným voľbám. Tie sa budú konať koncom mája zároveň s voľbami do Európskeho parlamentu.

Môže vás zaujímať

POĽSKO: Prezident vymenoval predsedníčku najvyššieho súdu