Jednou vetou

Belgicko: Salaha Abdeslama odsúdili na 20 rokov za pokus o vraždu

Advokáti obžalovaných, zľava Isa Gultaslar, Laura Severinová, Romain Delcoigne a Sven Mary počas vynesenia verdiktu v procese s podozrivým z teroristických útokov v Paríži Salahom Abdeslamom

foto: TASR/AP

Podozrivého z teroristických útokov v Paríži z roku 2015 Salaha Abdeslama uznal v pondelok belgický súd za vinného z pokusu o vraždu v samostatnom prípade týkajúcom sa prestrelky v bruselskej štvrti Forest z roku 2016. Spolu s ním uznali za vinného aj jeho komplica Sofiena Ayariho. Oboch odsúdili na 20 rokov väzenia.

Predseda súdu, ktorý mal na starosti tento prípad, rozhodol, že prestrelka s policajtmi na ulici Dries, ku ktorej došlo 15. marca 2016, mala teroristický charakter, uviedla tlačová agentúra Belga.

Salah Abdeslam aj Sofien Ayari sú z právneho hľadiska vinní z pokusu o vraždu v teroristickom kontexte a z nezákonného držania strelných zbraní. Pri prestrelke na ulici Dries bol jeden policajt zranený. K incidentu došlo v rámci série policajných razií, ktoré sa konali v súvislosti s teroristickými útokmi v Paríži z 13. novembra 2015.

Členom útočných kománd v Paríži bol aj Salah Abdeslam. Federálna prokuratúra žiada pre oboch 20 rokov vo väzení.

Súd ešte musí rozhodnúť, či uzná nároky občianskej strany, ktorú predstavuje združenie V-Europe. Toto združenie zastupuje obete teroristických útokov v Bruseli, ku ktorým došlo 22. marca, týždeň po prestrelke vo štvrti Forest. V-Europe argumentuje, že práve táto prestrelka, pri ktorej sa Abdeslamovi podarilo ujsť, viedla k útokom na letisku Zaventem a stanici metra Maelbeek.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia