Jednou vetou

Belgicko vydalo najvyšší stupeň výstrahy pred horúčavami

Ilustračné foto

pixabay.com

Úrady v Belgicku vydali prvýkrát tzv. červený stupeň výstrahy pred extrémnymi teplotami. Tlačová agentúra DPA to uviedla s odvolaním sa na utorkový tvít predstaviteľa belgického Kráľovského meteorologického ústavu Davida Dehenauwa, podľa ktorého boli splnené príslušné kritériá.

Teplota vzduchu v bruselskej okrajovej časti Uccle dosiahla v utorok nový denný rekord – 33,7 stupňa Celzia. Dehenauw očakáva ďalšie rekordy v stredu a vo štvrtok, keď by mohlo byť nameraných 39 – 40 stupňov Celzia.

Západná Európa sa potila vo vlne rekordných horúčav

Červený stupeň výstrahy je spojený s viacerými odporúčaniami pre obyvateľov. Tí majú podľa možnosti veľa piť, správať sa pokojne a zdržiavať sa v chladných priestoroch. Okrem toho sa odporúča venovať pozornosť spoluobčanom a sledovať ďalšie úradné pokyny.

Západnú Európu zasiahla v týchto dňoch nová vlna horúčav, ktoré prekonávajú dlhodobé rekordy. Meteorológovia predpovedali vysoké teploty v celom rade krajín vrátane Belgicka, Luxemburska, Nemecka a Holandska, kde sa má ortuť teplomerov vo štvrtok prvýkrát vyšplhať na 40 stupňov Celzia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia