Jednou vetou

Belgický minister spravodlivosti odmieta odstúpenie po útokoch trestanca

Belgický minister spravodlivosti Koen Geens

foto: bruzz.be

Belgický minister spravodlivosti Koen Geens vo štvrtok oznámil, že neodstúpi zo svojej funkcie napriek výzvam, aby tak urobil po útokoch dočasne prepusteného trestanca, ktoré si vyžiadali životy štyroch ľudí.

Podľa jeho vyjadrenia na pôde parlamentu, ktoré citovala agentúra AP, „je vytrvať, keď idú veci ťažko, niekedy ťažšie, ako sa jednoducho vzdať“.

Belgickí vyšetrovatelia sa snažia zistiť, či útočník z Liege konal sám

Útočník identifikovaný ako Belgičan Benjamin Herman zabil v utorok v meste Liege dve policajtky a náhodného okoloidúceho. Podľa vyšetrovateľov všetko nasvedčuje tomu, že išlo o teroristický útok. K činu sa medzitým prihlásila teroristická organizácia Islamský štát.

Ešte v noci na utorok zavraždil Herman jedného muža v meste On na juhu Belgicka. Hermana zastrelili po útoku v Liege zásahové jednotky v blízkosti strednej školy, kde vzal jednu zo zamestnankýň za rukojemníčku. Vláda následne priznala, že meno útočníka sa nepriamo spomínalo v dvoch správach o radikalizácii.

Herman, narodený v roku 1982, mal záznamy v registri trestov, vrátane krádeže, napadnutia a drogových trestných činov. Väznicu opustil v pondelok na dvojdňovú priepustku.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia