Jednou vetou

Belgický premiér požiada parlament, aby sa vyjadril k paktu OSN o migrácii

Belgický premiér Charles Michel

foto: TASR/AP

Predseda belgickej federálnej vlády Charles Michel v utorok večer počas mimoriadnej tlačovej konferencie oznámil, že požiada federálny parlament, aby sa vyjadril k paktu OSN o migrácii.

„Pôjdem do Marrákeša, aby som oznámil pozíciu belgického parlamentu, ktorý sa bude zaoberať migračným paktom“, uviedol Michel.

Kiska sa podľa SaS rozhodol demisiu Lajčáka riešiť spôsobom, ktorý nie je ústavný

Migračný pakt môže viesť k rozpadu koaličnej vlády, uviedli viaceré belgické médiá, ktoré pozorne sledujú napätie vo vládnej koalícii, keď najväčšia politická strana – Nová flámska aliancia (N-VA) – nesúhlasí s podpisom migračného paktu a stojí za mediálnou kampaňou proti liberálnemu premiérovi. Ten má podporu ostatných troch koaličných strán. Médiá v tejto súvislosti uviedli, že krajina možno stojí pred rozpadom štvorčlennej koaličnej vlády, ktorá funguje od roku 2014.

Denník L’Echo upozornil, že pád vlády a vypísanie predčasných volieb by prišli v tom najnevhodnejšom momente. V tejto súvislosti denník citoval slová generálneho riaditeľa Federácie belgických zamestnávateľov Pietera Timmermansa, podľa ktorého vláda má na stole rozpracované dôležité projekty v oblasti zamestnanosti, tvorby rozpočtu, mobility, energetiky či zdravotníctva.

Belgickej federálnej vláde hrozí kvôli Paktu OSN o migrácii rozpad

Televízna stanica RTBF situáciu opísala slovami, že vláda „utrpela mozgovú porážku“, hoci z ústavného hľadiska aj naďalej funguje. RTBF upozornila, že prípadné súhlasné stanovisko parlamentu pre premiéra Michela by znamenalo „stratu tváre“ pre N-VA a jej možný odchod z koalície. N-VA totiž otvorene a nahlas bojuje proti dohode, ktorú majú členské štáty OSN podpísať v dňoch 10. a 11. decembra v Marrákeši. Predseda strany Bart De Wever vyhlásil, že nebude podporovať vládu, ktorá by šla do Marrákešu.

Vicepremiér a minister vnútra Jan Jambon, dôležitá osobnosť v N-VA sa v utorok večer snažil schladiť mediálne vášne, keď vyhlásil, že jeho strana vedie „konštruktívnu diskusiu“ s predsedom vlády. „Naša práca pokračuje, vláda sa dnes nerozpadla,“ upozornil Jambon. Ministri koaličnej vlády oznámili, že sa vrátia k rokovaniam v stredu dopoludnia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia