Jednou vetou

Benjamin Netanjahu sa vyhlásil za víťaza volieb

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

foto: TASR

Pondelkové hlasovanie bolo tretie za menej ako rok, pretože sa od apríla nepodarilo v Izraeli zostaviť novú vládu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa po zverejnení predbežných výsledkov pondelkových parlamentných volieb vyhlásil za ich víťaza. Exit polly pritom naznačujú, že jeho strana Likud s pravicovými spojencami tesne nezíska parlamentnú väčšinu. Netanjahu však aj napriek tomu výsledok označil za „najväčšie víťazstvo“ v jeho živote.

Po zhruba polovici spočítaných hlasov vedie Likud s 28,38 % hlasov (35 kresiel), zatiaľ čo konkurenčná Modrá a Biela niekdajšieho náčelníka generálneho štábu izraelskej armády Bennyho Ganca nasleduje s 26,25 % (32 kresiel). Tretia priečka priebežne patrí Zjednotenej kandidátke – aliancii arabských strán – s 13,75 % (17 kresiel). Finálne výsledky by mali zverejniť vo štvrtok.

Pondelkové parlamentné voľby v Izraeli boli už tretie za menej ako rok. Prvé voľby do parlamentu sa konali v apríli 2019, pričom Netanjahuova strana Likud aj Gancova strana Modrá a Biela získali rovnaký počet kresiel v Knessete. Po tom, ako Netanjahuove koaličné rokovania skončili neúspechom, premiér rozpustil parlament a Gancovi nedal možnosť pokúsiť sa zložiť vlastnú vládu. Ďalšie voľby sa konali v septembri, no hoci mala Modrá a Biela o jedno kreslo viac ako Likud, ich lídrom sa zase nepodarilo zabezpečiť väčšinu v parlamente. Čo sa stane, ak aj terajšie voľby nebudú mať jasného víťaza, nie je jasné.

Netanjahu, ktorý bol premiérom v rokoch 1996 – 1999 a znovu od roku 2009, sa usiluje o znovuzvolenie dva týždne pred tým, ako sa má postaviť pred súd v súvislosti s obvineniami z korupcie. Proces sa začne 17. marca na súde v Jeruzaleme.

Netanjahu čelí od novembra žalobe pre podozrenia z podvodu, zneužitia dôvery a prijímania úplatkov v spojitosti s tromi rozličnými prípadmi. Oponenti premiéra vyzvali, aby odstúpil z funkcie, on to však nebude musieť urobiť ani keď ho uznajú vinným, ale až keď vyčerpá všetky možnosti odvolania. Politik akékoľvek pochybenia odmieta a tvrdí, že je obeťou politicky motivovaného „honu na čarodejnice“.

Môže vás zaujímať

Nikaragujský prezident Ortega plánuje reformu trestného zákonníka, súperom hrozí doživotím