Jednou vetou

Berlín prvýkrát povolil návrat detí príslušníkov IS pôvodom z Nemecka

Ilustračné foto.

Foto: pixabay.com

Vláda v Berlíne údajne po prvýkrát súhlasila s návratom detí nemeckých občanov, ktorí sa pripojili k extrémistickej organizácii Islamský štát (IS). S odvolaním sa na správy nemeckých médií o tom informovala agentúra DPA.

Podľa informácií verejnoprávnej stanice NDR, stanice WDR a denníka Die Süddeutsche Zeitung pracuje nemecké ministerstvo zahraničných vecí „už nejaký čas“ na tom, aby dostalo zraniteľné deti zo sýrskych utečeneckých táborov späť do Nemecka.

Francúzsky ombudsman: Paríž musí pomáhať deťom zadržiavaným v Sýrii

Úsilie nemeckej diplomacie o návrat detí príslušníkov IS vyšiel najavo počas jedného zo súdnych procesov na správnom súde v Berlíne.

Ide o súdne konanie, v rámci ktorého sa manželský pár domáha návratu svojich malých vnučiek – sirôt – zo sýrskeho utečeneckého tábora späť do Nemecka.

Matka oboch detí, ktoré sú vo veku dvoch a štyroch rokov, bola príslušníčkou IS pôvodom zo spolkovej republiky Bádensko-Württembersko na juhozápade Nemecka. Podľa dostupných správ zahynula počas bitky o dedinu Bághúz, ktorá bola poslednou baštou IS na území Sýrie.

Prokurátor potvrdil, že podozrivý útočník z Lyonu prisahal vernosť IS

Dirk Schoenian – advokát rodiny – nemeckým médiám povedal, že aj napriek intenzívnemu úsiliu ministerstva nie je naďalej zrejmé, kedy by sa dievčatá mohli vrátiť do Nemecka.

Podmienky v utečeneckom tábore pritom právnik označil za strašné. „Za dva alebo tri mesiace už deti nemusia byť nažive,“ dodal Schoenian.

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí na žiadosť agentúry DPA o potvrdenie informácii zatiaľ nereagovalo.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia