Jednou vetou

Berlusconi odmieta možnosť spolupráce s novou talianskou vládou

Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi

Foto: TASR/AP

Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi vyjadril v sobotu sklamanie nad zložením novej vlády na čele s premiérom Giuseppem Contem.

Podľa spravodajskej televízie Rai News 24 zakladateľ a vodca strany Taliansko vpred (Forza Italia – FI) rozhodne odmietol možnosť spolupráce s „rozporuplným kabinetom populistov, ktorí neboli zvolení ľuďmi“. Berlusconi povedal, že v tejto situácii, sú „len alternatívy: buď oni, alebo my.“ Zdôraznil, že „budeme proti každému konaniu, ktoré ohrozuje verejné financie a medzinárodné postavenie našej krajiny, prácu a úspory Talianov, našu slobodu“.

Okrem toho Berlusconi Talianov vyzval, aby na protest proti novej vláde vyšli do ulíc. „Poďte s nami a pomôžte budovať našu spoločnú budúcnosť,“ apeloval. Podľa neho „Taliansko dnes potrebuje niečo iné (..)“ a prirovnal súčasnú situáciu k roku 1994, keď sa v krajine zrodila nová strana pravého stredu – práve jeho strana FI.

V srdci Ríma sa zhromaždili kritici a odporcovia novej talianskej vlády

Protivládna demonštrácia sa v Ríme uskutočnila už v piatok, krátko po prevzatí moci novou euroskeptickou vládou.
Stúpenci Demokratickej strany (PD), ktorá utrpela v marcových parlamentných voľbách prehru, ale aj ich kolegovia z rôznych proeurópskych hnutí sa zhromaždili v centre Ríma, aby nový vládny kabinet vyzvali na rešpektovanie Európy, Európskej únie. Zároveň vyjadrili solidaritu s prezidentom Sergiom Mattarellom, ktorý čelil v uplynulých dňoch ostrej kritike časti spoločnosti za vetovanie euroskeptika Paola Savonu na post ministra financií.

Na dnešný večer, keď Taliansko slávi štátny sviatok – Deň republiky -, ohlásili míting na oslavu novej vlády v Ríme populisti z Hnutia piatich hviezd (M5S)

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia