Jednou vetou

Bežnú agendu júnového summitu EÚ zatienia diskusie o nomináciách na top pozície

Lídri Európskej únie počas rokovania za okrúhlym stolom na summite EÚ v Bruseli

ilustračné foto: TASR/AP

Bežná pracovná agenda dvojdňového summitu Európskej únie, ktorý sa začína vo štvrtok popoludní o 15.00 h, bude zatienená diskusiami premiérov a prezidentov členských krajín EÚ o tom, aké mená navrhnúť na obsadenie troch najvyšších pozícií v Európskej komisii a Európskej rade.

Ak sa hlavy vlád a štátov vo štvrtok alebo piatok nedohodnú na tom, kto bude nasledujúcich päť rokov predsedom Európskej komisie, Európskej rady a šéfom diplomacie EÚ, v priebehu desiatich dní sa lídri stretnú na ďalšom mimoriadnom summite.

Európski populisti a extrémisti budú v EP vo frakcii Identita a demokracia

V rámci bežného programu čakajú lídrov EÚ väčšie témy, ako sú strategická agenda, boj proti klimatickým zmenám a prípravy viacročného finančného rámca, kde debaty zrejme vyvrcholia až na jeseň.

V rámci „menších“ tém sa budú venovať otázkam rozširovanie EÚ o krajiny západného Balkánu, spolupráci s krajinami Východného partnerstva – programu, ktorý tohto roku oslavuje desať rokov svojej existencie -, ako aj problematike hybridných hrozieb.

Šefčovič je na širšom zozname kandidátov na vysoké pozície v EÚ, informoval Javorčík

Piatkový program začne najskôr eurosummitom, čiže stretnutím najvyšších lídrov z krajín eurozóny, kde hlavy vlád a štátov zhodnotia stav budovania bankovej únie a dotknú sa aj citlivej otázky spojenej s návrhom na vytvorenie vlastného rozpočtu eurozóny a reformy Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM).

Na záver summitu lídri – už v plnej zostave – zhodnotia vývoj politickej situácie v Spojenom kráľovstve v súvislosti s prípravami na brexit.

Prvou ženou na čele frakcie socialistov bude Španielka Iratxe Garcíová

Z hlavných tém sa najdlhšie debaty očakávajú v oblasti klimatickej politiky, kde sa zatiaľ nepodarilo dosiahnuť jednotu ohľadom stanovenia roku 2050 za hraničný termín prechodu na bezuhlíkovú ekonomiku. Tieto debaty budú pokračovať zrejme až do októbrového a decembrového summitu EÚ, lebo mnohé krajiny Únie, vrátane Slovenska, súhlasia s názorom, že treba rozšíriť ambície v tejto oblasti, ale poukazujú aj na to, že nestačí iba stanoviť nejaký dátum, ale treba myslieť pri tomto procese aj na nemalé finančné náklady, na dosah na priemysel a sociálny sektor.

Najočakávanejšie a mediálne najsledovanejšie však budú debaty lídrov počas štvrtkovej pracovnej večere, zamerané na obsadzovanie vrcholových pozícii v štruktúrach Európskej únie. Lídri majú ambíciu dohodnúť sa na „balíku“ troch mien – na pozície šéfa eurokomisie, Európskej rady a diplomacie EÚ -, pričom musia brať do úvahy snahy o politickú a zemepisnú rovnováhu a rodovú vyváženosť.

Europoslanci za SaS Jurzyca a Ďuriš Nicholsonová budú členmi frakcie ECR

Diplomati z prostredia EÚ naznačili, že tieto debaty zrejme potrvajú dlho do noci, môžu sa preklenúť aj do piatkového programu summitu a v prípade, že nedôjde ku konsenzu, bude nevyhnutný ďalší summit, do 2. júla, keď si poslanci Európskeho parlamentu zvolia nového predsedu a nové vedenie.

Predseda Európskej rady Donald Tusk deň pred začatím summitu nepredstavil zoznam mien kandidátov, o ktorých by sa malo rokovať pre obsadenie top pozícií, a nie je isté, že to budú len kandidáti, ktorých navrhli hlavné európske politické sily (tzv. špicenkandidáti).

Frakcia ECR má nové vedenie, za šéfa europarlamentu ponúka Zahradila

Slovensko, podobne ako ostatné krajiny Vyšehradskej štvorky (V4), bude v tomto procese podporovať princíp zemepisnej rovnováhy, čo znamená, že jednu z vrcholových pozícií by mal obsadiť kandidát alebo kandidátka z krajín strednej a východnej Európy.

Slovensko bude na dvojdňovom summite EÚ zastupovať premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia