Jednou vetou

Bezpečnostné zložky podnikli druhý pokus o zadržanie exprezidenta

Na snímke sanitky stoja pred rezidenciou bývalého kirgizského prezidenta Almazbeka Atambajeva prestrelke medzi policajnými jednotkami a jeho stúpencami pri jeho zatýkaní v obci Koj- Taš neďaleko hlavného mesta Biškek 7. augusta 2019.

foto: TASR/AP

Kirgizská polícia a iné bezpečnostné zložky podnikli vo štvrtok druhý pokus o zadržanie bývalého prezidenta Almazbeka Atambajeva, ktorého pred jeho rezidenciou neďaleko kirgizskej metropoly Biškek bráni veľká skupina prívržencov. Informovala o tom agentúra AFP.

„Druhá razia sa práve začala,“ uviedla pre AFP telefonicky Atambajevova spojenkyňa a poslankyňa parlamentu Irina Karamuškinová, ktorá tiež uviedla, že Atambajeva bráni približne 1000 jeho prívržencov, proti ktorým stojí zhruba rovnaký počet príslušníkov bezpečnostných síl.

FOTO: V Hirošime si pripomenuli 74. výročie zhodenia atómovej bomby

„Sú odhodlaní brániť bývalého prezidenta až do konca,“ dodala na margo exprezidentových stúpencov Karamuškinová.

Pri prvom pokuse o Atambajevovo zadržanie, ku ktorému došlo v stredu, utrpelo zranenia 52 ľudí vrátane novinárov.

Z miesta zásahu sa ozývala streľba a exprezidentovi stúpenci zajali šiestich príslušníkov špeciálnych síl, ktorých vo štvrtok prepustili. Podľa viacerých zdrojov si zásah vyžiadal život jedného príslušníka bezpečnostných zložiek. AFP uviedla, že vážne zranený je aj veliteľ polície.

K stredajšiemu zásahu došlo po tom, ako Atambajeva v júli navštívil doma námestník ministerstva vnútra Mirlan Kanimetov a niekoľko ďalších činiteľov. Exprezident predtým trikrát odmietol reagovať na predvolanie na súd.

Trump uvažuje o zmiernení trestu pre exguvernéra odsúdeného za korupciu

Podľa kirgizských zákonov osoba, ktorá ignoruje tieto opatrenia, môže byť násilne zadržaná a predvedená na výsluch.

Atambajev čelí obvineniam z korupcie, nezákonného obohacovania sa a zneužitia právomoci verejného činiteľa v rokoch 2011 – 2017, keď bol kirgizskou hlavou štátu.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína