Jednou vetou

Bezpečnostné zložky zabili pri raziách v Egypte 40 údajných teroristov

JB 38 Káhira - Príslušníci bezpečnostných síl stoja pri turistickom autobuse po výbuchu nálože umiestnenej pri ceste neďaleko pyramíd v egyptskej Gíze

TASR

Deň po teroristickom útoku na autobus s turistami pri pyramídach v Gíze uskutočnili egyptské bezpečnostné zložky v sobotu na viacerých miestach krajiny sériu razií, pri ktorých zabili 40 predpokladaných džihádistov.

Ako informovalo egyptské ministerstvo vnútra, na ktoré sa odvoláva agentúra AFP, 30 „teroristov“ bolo eliminovaných pri dvoch zásahoch v provincii Gíza a zvyšných desať v meste Aríš na Sinajskom polostrove.

Vláda sa podľa ministerstva rozhodla konať po tom, ako dostala informácie, že džihádisti plánujú útoky na štátne inštitúcie, turistické destinácie, bezpečnostné zložky a kostoly. Pri raziách boli zaistené aj zbrane, náboje a materiál na výrobu bômb.

Športovcom z Číny hrozia za doping prísnejšie tresty

Rezort vnútra neuviedol, či razie súvisia s piatkovým výbuchom bomby nastraženej pri ceste, ktorý zasiahol turistický autobus neďaleko pyramíd v Gíze. O život pri ňom prišli traja Vietnamci a Egypťan, ktorý pracoval ako turistický sprievodca. Ďalších 11 vietnamských turistov utrpelo zranenia.

K útoku sa stále nikto neprihlásil. Pre Egypt životne dôležité odvetvie cestovného ruchu  sa snaží pozviechať po nedávnom období teroristických útokov a vnútornej nestability. Egyptská armáda spustila vo februári rozsiahlu operáciu nazvanú Sinaj 2018, cieľom ktorej je zbaviť Sinajský polostrov džihádistov z tzv. Islamského štátu. Spúšťačom operácie bol útok na mešitu na severe polostrova, pri ktorom zomrelo viac ako 300 ľudí.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia