Jednou vetou

Bezprecedentná, hrubá provokácia, reagovala Moskva na slová Mayovej

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Foto: TASR/AP

Za bezprecedentnú, hrubú provokáciu, ktorá podkopáva základy medzištátneho dialógu, označila Moskva stredajšie vyjadrenie britskej premiérky Theresy Mayovej o "potrestaní" Ruska za údajný pokus o vraždu bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry.

„Považujeme za kategoricky neprijateľné a nedôstojné, že britská vláda vo svojich nepekných politických cieľoch pokračuje v ďalšom vážnom zhoršovaní vzťahov a oznamuje celý súbor nepriateľských opatrení vrátane vypovedania 23 ruských diplomatov z krajiny,“ uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí na svojej internetovej stránke.

Mayová: Ruský štát je vinný z pokusu o vraždu exšpióna

Podľa rezortu si britská vláda zvolila konfrontáciu s Ruskom. „Je zrejmé, že jednostrannými a netransparentnými metódami vyšetrovania tohto incidentu sa britské úrady znova pokúsili rozpútať nepodloženú protiruskú kampaň. Naše odvetné opatrenia na seba samozrejme nenechajú dlho čakať,“ dodalo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Mayová v stredu vyhlásila, že Rusko je vinné z pokusu o vraždu bývalého dvojitého agenta a jeho dcéry, ktorý sa odohral v Spojenom kráľovstve. Británia preto vyhostí v tejto súvislosti 23 ruských diplomatov, ktorí boli identifikovaní ako nedeklarovaní spravodajskí dôstojníci. Mayová povedala, že Londýn zruší aj pozvanie Lavrova na návštevu a nevyšle vysokopostavených predstaviteľov štátu ani členov kráľovskej rodiny na tohtoročné majstrovstvá sveta vo futbale v Rusku. Mayová tiež oznámila sériu ekonomických a diplomatických opatrení vrátane prerušenia všetkých bilaterálnych kontaktov s Ruskom na vysokej úrovni.

Bývalého plukovníka ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa a jeho dcéru našli 4. marca na lavičke pred nákupným strediskom v Salisbury. Obaja boli v bezvedomí a ich stav je kritický. Britská premiérka Mayová v súvislosti s prípadom vyhlásila, že Skripaľ a jeho dcéra Julija boli s veľkou pravdepodobnosťou otrávení mimoriadne účinnou nervovoparalytickou bojovou látkou novičok, ktorá sa v časoch studenej vojny v 70.-80. rokoch vyrábala v bývalom Sovietskom zväze.

Môže vás zaujímať

Airbus postaví prvú medziplanetárnu nákladnú loď