Jednou vetou

Biden vyhral primárky na Floride, v Arizone aj Illinois

Joe Biden

foto: TASR

Konečný víťaz demokratických primárok bude v novembrových voľbách čeliť súčasnému republikánskemu šéfovi Bieleho domu Donaldovi Trumpovi.

Utorkové primárky Demokratickej strany priniesli jasné víťazstvo bývalého amerického viceprezidenta Joea Bidena. Ten si pripísal na konto výhru vo všetkých troch štátoch, kde sa hlasovalo – v Illinois, Arizone aj na Floride. Úspechy mu tak zabezpečili značný náskok pred jeho konkurentom Berniem Sandersom v boji o demokratickú nomináciu do prezidentských volieb.

Bidenovo víťazstvo vytvára väčší tlak na Sandersa, aby upustil od svojej kampane. Okrem veľkého náskoku v počte delegátov má Biden aj väčšiu podporu popredných demokratických lídrov a darcov. Niektorí demokrati dokonca Sandersa vyzývajú, aby v mene jednoty strany odstúpil z boja o nomináciu. Sanders sa zatiaľ o budúcnosti svojej kampane veľmi nevyjadril.

Bývalý viceprezident bol úspešný v primárkach aj počas predošlých dvoch týždňov. Počas superutorka z 3. marca zaznamenal víťazstvo v 10 zo 14 štátov a minulý týždeň vyhral v piatich zo šiestich štátov.

Primárky však ovplyvnila pandémia nového koronavírusu. V utorok sa mali konať aj v Ohiu, no pre obavy z jeho šírenia ich zastavili. Florida, Illinois a Arizona s hlasovaním napredovali, ale pracovníci aj voliči hlásili problémy. Obavy z nového koronavírusu viedli k odkladu plánovaných primárok na neskorší termín aj v štátoch Georgia, Kentucky, Louisiana a Maryland, pričom ďalšie by mohli nasledovať, pripomína agentúra AP. Ďalšie demokratické primárky by sa mali konať 29. marca v Portoriku, no aj tam predstavitelia pracujú na ich odklade.

Konečný víťaz demokratických primárok bude čeliť súčasnému republikánskemu šéfovi Bieleho domu Donaldovi Trumpovi. Prezidentské voľby v USA sú naplánované na 3. novembra.

Môže vás zaujímať

Nikaragujský prezident Ortega plánuje reformu trestného zákonníka, súperom hrozí doživotím