Jednou vetou

Biely dom odsúdil „bezohľadné“ správanie Iránu na Blízkom východe

Biely dom

Foto:TASR/AP

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa vyzvala v piatok iné krajiny, aby vyvíjali väčší nátlak na Irán, pokiaľ ide o jeho zapojenie do konfliktov na Blízkom východe.

V zverejnenom vyhlásení, z ktorého citovala agentúra DPA, Biely dom uviedol, že Irán „nalieva prostriedky do vývozu destabilizujúceho vplyvu po celom Blízkom východe, hoci sú Iránci obeťami živoriacej ekonomiky“. Iránske revolučné gardy podľa tohto vyhlásenia v uplynulých dňoch vypálili rakety na Izrael, zatiaľ čo spriaznené sily v Jemene podnikli raketový útok na Saudskú Arábiu.

Zaríf: Irán je pripravený obnoviť svoj jadrový program

Uvedené činy sú „ďalším dôkazom, že bezohľadné konanie iránskeho režimu predstavuje závažnú hrozbu pre regionálny mier a bezpečnosť“, uviedol Biely dom a dodal, že „je načase, aby zodpovedné štáty vyvinuli nátlak na Irán s cieľom zmeniť toto nebezpečné správanie“.

Trump prediskutoval v piatok situáciu na Blízkom východe telefonicky s britskou premiérkou Theresou Mayovou, pričom odsúdili iránsky raketový útok z územia Sýrie na Izrael a zaoberali sa tiež tým, ako najlepšie pristupovať k správaniu Iránu, informoval Washington.

Putin s Merkelovou hovorili o potrebe zachovania iránskej dohody

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia