Jednou vetou

Biely dom chce odolávať „hystérii a falošným historkám“ demokratov

Biely dom

Foto:TASR/AP

Biely dom vydal vo štvrtok vyhlásenie, že sa bude brániť proti "hystérii a falošným historkám" demokratov. Vyjadrenie v tomto znení vyšlo po zverejnení podrobností zo sťažnosti nemenovaného, utajeného informátora, podľa ktorého sa americký prezident Donald Trump snažil ovplyvniť Ukrajinu tak, aby mu pomohla k znovuzvoleniu v prezidentských voľbách v roku 2020.

„Zverejnením tejto sťažnosti, ktorá nie je ničím iným ako zbierkou opisov udalostí z tretej ruky a útržkov zlátaných médiami, sa nič nezmenilo,“ uviedla vo vyhlásení Trumpova hovorkyňa Stephanie Grishamová, ktorú citovala agentúra AFP.

„Biely dom bude naďalej odrážať hystériu a falošné historky, šírené demokratmi a mnohými osobami v mainstreamových médiách,“ dodala hovorkyňa.

Trump pozastavil iránskym a venezuelským vládnym predstaviteľom vstup do USA

Zo sťažnosti utajeného informátora, zverejnenej vo štvrtok, vyplýva, že Trump v júlovom telefonáte naliehal na svojho ukrajinského partnera Volodymyra Zelenského, aby ukrajinská prokuratúra vyšetrovala jeho demokratického súpera Joea Bidena. Predstavitelia Bieleho domu sa následne snažili „zablokovať prístup“ k záznamu telefonátu.

Predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová vo štvrtok na pravidelnej týždennej tlačovej konferencii podľa agentúry AP uviedla, že sťažnosť informátora z prostredia tajných služieb dokazuje, že prezident Trump oslabuje národnú bezpečnosť a snaží sa to ešte aj zatajiť.

Trumpovo naliehanie na Ukrajinu, aby vyšetrovala Trumpovho politického súpera Bidena, podľa nej ukazuje, že „zradil svoju prezidentskú prísahu, našu národnú bezpečnosť a férovosť“ amerických volieb. „Toto je zatajovanie pravdy,“ dodala Pelosiová.

Zelenskyj kritizoval zverejnenie svojho telefonátu s Trumpom

Zastáva názor, že hrubý prepis telefonátu so Zelenským, ktorý Biely dom zverejnil v stredu, prezidenta neočisťuje. „Ak si prezident myslí, že toto dokazuje jeho nevinu, tak potom ešte viac potvrdzuje, ako veľmi nevie rozoznať správne od nesprávneho,“ vyhlásila.

Sťažnosť sa stala podkladom pre spustenie vyšetrovania v Kongrese, ktoré môže viesť k impeachmentu prezidenta (ústavnej žalobe voči nemu). V sťažnosti informátora sa uvádza, že Trump zneužil svoje právomoci, keď „žiadal zasahovanie cudzej krajiny“ do budúcoročných prezidentských volieb v USA. Trump akékoľvek protizákonné konanie odmieta.

Môže vás zaujímať

Nikaragujský prezident Ortega plánuje reformu trestného zákonníka, súperom hrozí doživotím