Jednou vetou

Biely dom: Spojené štáty anexiu Krymu Ruskom neuznávajú, sankcie zostávajú

Biely dom

Foto:TASR/AP

Spojené štáty neuznávajú anexiu Krymu Ruskom z roku 2014. Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová to povedala novinárom po tom, ako sa začalo špekulovať o prípadnom diplomatickom ústupku amerického prezidenta Donalda Trumpa v tejto otázke Moskve pred jeho plánovaným stretnutím s ruským lídrom Vladimirom Putinom. Píše to vo svojej správe spravodajský server Politico.

„Snahu Ruska anektovať Krym neuznávame,“ povedala Sandersová. „Zhodli sme sa, že v tejto otázke sa s Ruskom nezhodujeme. Naše sankcie voči Rusku za Krym ostanú v platnosti, pokým Rusko Ukrajine polostrov nevráti,“ dodala hovorkyňa v pondelkovom vyjadrení.

Sandersová upokojovala novinárov pred prípravami júlového stretnutia najvyšších predstaviteľov USA a Ruska, ktoré sa bude konať 16. júla v Helsinkách. Objavili sa totiž náznaky, že Trump by mohol v rámci bilaterálnych vzťahov nárok Ruska na toto územie uznať.

Trump nevylúčil možnosť uznania ruskej anexie Krymu

Na otázku možnosti uznania anexie Krymu sa v piatok Trumpa pýtali novinári počas letu prezidentským špeciálom, ktorým sa viezol do svojho golfového areálu v štáte New Jersey. „Uvidíme,“ odpovedal šéf Bieleho domu.

Rovnako vyhýbavo odpovedal aj v nedeľu v rozhovore pre stanicu CBS Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton: „Uvidíme, čo sa stane, keď sa tí dvaja stretnú.“ Dodal, že Trump plánuje hovoriť o „celej škále otázok“.

Noviny The Times sa ospravedlnili za obrázok s Krymom ako súčasťou Ruska

V júni zasa americký prezident vyzval na obnovenie členstva Ruska v skupine hospodársky najvyspelejších krajín sveta G7, z ktorého Moskvu vylúčili v roku 2014 práve po anexii ukrajinského územia.

Trump nevylučoval možnosť uznania anexie Krymu Ruskom už počas svojej kampane pred prezidentskými voľbami v roku 2016. Od nástupu do Bieleho domu sa však v tejto otázke pridŕžal kurzu uplatňovania sankcií voči Rusku, ktorý spoločne s jeho predchodcom Barackom Obamom zvolila aj Európska únia.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie