Jednou vetou

Bilancia obetí pádu budovy v Istanbule sa zvýšila na 18

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Počet obetí stredajšieho zrútenia bytového domu v ázijskej časti Istanbulu sa zvýšil na 18. Informoval o tom v sobotu podvečer turecký minister vnútra Süleyman Soylu, ktorý dodal, že zranenia utrpelo 14 osôb.

Miesto, kde stál zrútený dom, v sobotu navštívil aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Podľa Erdogana plynie z tejto tragédie „veľa ponaučení“.

Príčina pádu budovy sa vyšetruje, ale úrady uviedli, že tri najvyššie poschodia osempodlažnej budovy v štvrti Kartal boli postavené nelegálne.

Erdogan navštívil v Istanbule miesto, kde sa zrútila budova

Zrútenie budovy malo za následok aj vlnu kritiky na adresu vlády, ktorá vlani udelila amnestiu ľuďom obvineným za stavby postavené bez stavebného povolenia.

Udelenie tejto amnestie súviselo s komunálnymi voľbami, ktoré sa v Turecku budú konať v marci tohto roku, poznamenala agentúra AFP.

Stavební inžinieri a architekti v Turecku pravidelne upozorňujú na nelegálne nadstavby na už existujúcich budovách, pretože sa tým oslabuje konštrukcia stavby a zvyšuje sa riziko pádu budovy či jej závažného poškodenia v prípade zemetrasenia. Nadstavby domov bez povolenia sú pritom v Istanbule pomerne bežnou praxou.

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule