Jednou vetou

Blokády ciest vo Francúzsku pokračujú piaty deň

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Protesty proti zvyšovaniu cien pohonných látok vo Francúzsku si vyžiadali druhú obeť. Svojim zraneniam v utorok podvečer podľahol 27-ročný motocyklista, ktorého v pondelok v snahe vyhnúť sa zátarasám na ceste zrazil kamión. Informoval o tom spravodajský portál LCI.

K nehode došlo v pondelok popoludní na ceste N7 v oblasti Portes-les-Valence v kraji Drôme na juhovýchode krajiny. Blokády ciest, križovatiek i diaľnic a protestné zhromaždenia proti zvyšovaniu cien pohonných látok a znižovaniu životnej úrovne pokračujú vo Francúzsku aj v stredu. Ide o v poradí už piaty deň protestov.

Policajných jednotkám sa v priebehu utorka podarilo uvoľniť blokádu veľkoskladov pohonných látok a mýtnic na diaľniciach, ako aj ďalších strategických objektov. Hnutie „žltých viest“ v utorok získalo podporu odborovej organizácie Robotnícka sila (FO), ktorá vyzvala svojich členov a sympatizantov, aby sa pridali k protestom.

V utorok večer, prvýkrát od vypuknutia protestov, sa k situácii vo Francúzsku vyjadril aj prezident Emmanuel Macron, ktorý za najlepší spôsob, ako sa dostať zo súčasnej krízy, označil dialóg, vysvetľovanie a „dobré načasovanie (opatrení) súčasne s hľadaním riešení v teréne“.

Novým šéfom Interpolu je Juhokórejčan Kim Čong-jang

Francúzsky premiér Édouard Philippe v utorok vyjadril presvedčenie, že „zvíťazíme svojou dôslednosťou, vytrvalosťou a odhodlaním„. Francúzsky minister vnútra Christophe Castaner predtým odsúdil „celkový posun“ demonštrácií, pričom poukázal na „radikalizáciu“ a „veľmi, veľmi veľký počet zranených“.

Oveľa dramatickejšia ako v pevninskom Francúzsku je situácia na ostrove La Réunion, kde protesty „žltých viest“ sprevádzajú pouličné nepokoje. Zranených pri nich bolo už deväť policajtov, z toho jeden ťažko. Zrážky medzi mládežou a policajtmi v uliciach sprevádza rabovanie obchodov, ničenie mestského mobiliáru i zaparkovaných áut.

K násilnostiam počas noci na stredu došlo napriek tomu, že tamojší prefekt vyhlásil zákaz vychádzania v čase od 21.00 h do 06.00 h. Na ostrov by mali v dohľadnom čase doraziť policajné posily zo Štrasburgu.

Server LCI informoval, že všetky školy na ostrove zostali v stredu zavreté. Nepracuje sa v úradoch ani na poštách. Autobusy hromadnej dopravy nepremávajú. Neodvážajú sa odpadky. Protesty proti daňovej politike vlády a nízkej kúpyschopnosti obyvateľstva si od soboty vo Francúzsku vyžiadali dve obete a vyše 500 zranených.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia