Jednou vetou

Boje indických jednotiek s povstalcami si vyžiadali osem životov

Ilustračná foto

Foto: TASR/AP

Životy najmenej ôsmich vzbúrencov si v nedeľu vyžiadali boje s indickými jednotkami v rozdelenom himalájskom regióne Kašmír, o ktorý vedú dlhoročný spor India a Pakistan. Informovala o tom agentúra AP.

Podľa polície vypukli ozbrojené zrážky na juhu Kašmíru po tom, čo indickí vojaci začali vykonávať razie v dvoch dedinách v okresoch Šopian a Anantnag, kde sa údajne ukrývali vzbúrenci. Správy o zásahu indických bezpečnostných síl vyvolali nepokoje a potýčky vo viacerých oblastiach v južnej časti Kašmíru.

Kašmír je rozdelený medzi Indiu a Pakistan, obe krajiny si však robia nárok na celý región. V indickej časti – nazývanej Džammú a Kašmír a takisto prevažne moslimskej, ako je aj časť pakistanská – pôsobí viacero militantných skupín. Tie bojujú buď za nezávislosť, alebo za pripojenie k Pakistanu.

Jadrové mocnosti India a Pakistan viedli o Kašmír už dve vojny, odkedy v roku 1947 získali nezávislosť od Británie. V konflikte v indickej časti Kašmíru, kde povstalci začali bojovať proti indickým silám v roku 1989, zahynulo už takmer 70.000 ľudí, prevažne civilistov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia