Jednou vetou

Bojovníci za nezávislosť sa nemusia báť súdu v Haagu

Ramush Haradinaj

foto: TASR

Kosovský premiér Ramush Haradinaj v stredu povedal, že bojovníci za nezávislosť z obdobia vojny v Kosove by nemali krajinu potupiť tým, že sa budú skrývať, brániť sa alebo sa vyhýbať spravodlivosti, informovala agentúra AP.

Haradinaj, bývalý veliteľ Kosovskej oslobodzovacej armády (UČK), v stredu na Facebooku napísal, že vojna za nezávislosť bola „čistá a posvätná“.

Premiér Morawiecki ustál hlasovanie o dôvere v parlamente

Súd v Haagu, ktorý stíha členov bývalej Kosovskej oslobodzovacej armády, v stredu oznámil, že v januári začne vypočúvanie dvoch bývalých vojenských veliteľov Rrustema Mustafu-Remiho a Samiho Lishtaka, informovala agentúra AFP.

Tento osobitný tribunál bol vytvorený v roku 2015, aby trestne stíhal zločiny, ktorých sa údajne dopustili vrcholní predstavitelia UČK, ktorá v rokoch 1998-99 bojovala proti srbským jednotkám.

Mayová prisľúbila, že odstúpi z čela strany do volieb v roku 2022

Konflikt si podľa agentúry AFP vyžiadal 13.000 obetí, prevažne z radov etnických Albáncov. Kosovo v roku 2008 jednostranne vyhlásilo nezávislosť, Srbsko ju však odmieta uznať.

Samotného premiéra Haradinaja v roku 2008 haagsky Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) zbavil obvinení z vojnových zločinov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia