Jednou vetou

Bolívijský exprezident Morales po úteku do Mexika tvrdí, že mu išlo o život

Mexický šéf diplomacie Marcelo Ebrard (vľavo) a bolívijský exprezident Evo Morales (vpravo) sa vítajú po prílete v Mexiku v utorok 12. novembra 2019

foto: TASR/AP

Bolívijský prezident Evo Morales, ktorý v utorok pricestoval letecky do Mexika, prisľúbil, že bude pokračovať vo svojom politickom "boji", kým bude žiť. Mexiko mu podľa jeho slov ponúknutím politického azylu zachránilo život, píše agentúra DPA.

„Kým budem žiť, v politike zostanem, boj pokračuje,“ povedal Morales po prílete na medzinárodné letisko v mexickom hlavnom meste.

Mogheriniová po demisii Moralesa vyzvala Bolíviu na zdržanlivosť a zodpovednosť

Situáciu v Bolívii po svojom víťazstve v októbrových prezidentských voľbách označil za „prevrat“ zo strany opozície. Ľavicový líder na brífingu povedal, že o azyl požiadal preto, lebo mu v jeho domovskej krajine išlo o život. Dodal, že spolu s bolívijskou vládou sú vďační mexickému prezidentovi Andrésovi Manuelovi Lópezovi Obradorovi, ktorý mu ponúknutím azylu zachránil život.

Mexiko sa rozhodlo udeliť Moralesovi po demisii azyl. Exprezidentov príchod do Mexika však komplikovala neochota niektorých krajín povoliť jeho lietadlu prelet cez ich vzdušný priestor.

Bolívijský exprezident Morales pricestoval do Mexika, dostane tam politický azyl

Morales bol od januára 2006 prvým indiánskym prezidentom Bolívie – odstúpil v nedeľu, keď ho na to vyzval aj šéf armády z dôvodu obrovských, čoraz násilnejších protestov ľudí. Tých nahnevali oficiálne výsledky prezidentských volieb z 20. októbra, ktoré Morales podľa svojich slov jednoznačne vyhral.

Násilné protesty, ktoré nasledovali po prezidentských voľbách, si vyžiadali troch mŕtvych a viac ako 380 zranených.

Môže vás zaujímať

Britskí vedci otestujú vakcínu proti koronavírusu na stovkách ľudí