Jednou vetou

Bolívijský exprezident Morales pripustil návrat do vlasti

Evo Morales.

FOTO: TASR/AP

Bývalý bolívijský prezident Evo Morales, ktorý v utorok pricestoval do mexického azylu, v stredu uviedol, že je pripravený vrátiť sa čo najskôr do vlasti, ak ho o to požiada ľud. Informovala o tom agentúra AFP. Morales z funkcie odstúpil po protestoch Bolívijčanov proti jeho už štvrtému zvoleniu vo voľbách.

Bolívijský exprezident Morales po úteku do Mexika tvrdí, že mu išlo o život

„Ak ma moji občania o to požiadajú, som pripravený na návrat do upokojenej krajiny,“ povedal ľavicový líder v hlavnom meste Mexika.

Morales zároveň vyzval na „národný dialóg“ s cieľom vyriešiť krízu v Bolívii a odmietol vyhlásenie Jeanine Áňezovej za hlavu štátu.

Ako informovala agentúra DPA, medzitým v bolívijskom meste La Paz demonštrovali Moralesovi stúpenci, ktorí žiadali jeho opätovné zvolenie do úradu prezidenta.

Socialistický prezident Evo Morales (60) bol v Bolívii pri moci od roku 2006. Po voľbách z 20. októbra sa začalo jeho štvrté funkčné obdobie po sebe, ktoré síce bolívijská ústava neumožňuje, ústavný súd mu však udelil v roku 2017 výnimku.

Snemovňa začala verejné vypočúvanie v prípade možného Trumpovho impeachmentu

Výsledky októbrových prezidentských volieb opozícia neuznala a obvinila Moralesa z volebných podvodov. Násilné protesty, ktoré po voľbách nasledovali, si vyžiadali troch mŕtvych a viac ako 380 zranených. Morales po troch týždňoch demonštrácií zo svojej funkcie 10. novembra odstúpil.

Áňezová (52) už v pondelok prisľúbila, že ako dočasná prezidentka vypíše nové voľby. Morales jej vyhlásenie sa za hlavu štátu odsúdil a označil ho za „štátny prevrat“.

Môže vás zaujímať

Britskí vedci otestujú vakcínu proti koronavírusu na stovkách ľudí