Jednou vetou

Bolsonaro zablahoželal Netanjahuovi k volebnému víťazstvu

Jair Bolsonaro

foto: TASR/AP

Brazílsky krajine pravicový prezident Jair Bolsonaro vo štvrtok zablahoželal svojmu izraelskému spojencovi, premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi, k "veľkému" volebnému víťazstvu.

Netanjahu si zabezpečil víťazstvo v utorkových ostro sledovaných parlamentných voľbách napriek silnej konkurencii centristickej aliancie a obvineniam z korupcie, pripomína agentúra AFP.

Rakúsky kancelár Kurz zablahoželal Netanjahuovi k výsledku volieb

„Bibi je veľkým lídrom. Budeme pokračovať v spolupráci pre prosperitu a mier našich národov, zdieľajúc rovnaké hodnoty a hlboké presvedčenie,“ napísal Bolsonaro na Twitteri, pričom použil Netanjahuovu prezývku.

Bolsonaro navštívil Izrael niekoľko dní pred tamojšími voľbami v snahe posilniť svoje vzťahy s Netanjahuom, ktorý využil túto príležitosť na získanie ďalšej priazne voličov.

Počas návštevy zavítal Bolsonaro spolu s Netanjahuom k Múru nárekov v Jeruzaleme, čím sa stal prvou hlavou štátu, ktorá toto posvätené miesto judaizmu navštívila po boku izraelského premiéra.

Netanjahuov hlavný súper Benny Ganc uznal volebnú porážku

Bolsonaro zároveň prisľúbil presunutie brazílskeho veľvyslanectva z Tel Avivu do Jeruzalema. Hoci je tento proces momentálne pozastavený, znamenal by riziko odvetných obchodných opatrení zo strany arabských štátov, z ktorých niektoré sú hlavnými dovozcami brazílskeho mäsa, píše AFP.

Netanjahu sa stal prvým premiérom židovského štátu, ktorý navštívil Brazíliu; stalo sa tak 1. januára, keď sa zúčastnil na Bolsonarovej inaugurácii. Obaja politici rokovali o svojom začínajúcom sa „bratstve“, ktoré podľa nich posilní vojenskú, ekonomickú, technologickú a poľnohospodársku kooperáciu medzi Brazíliou a Izraelom.

Môže vás zaujímať

Tokio hlási najviac nových prípadov od mája, India prekročila 600-tisíc infikovaných