Jednou vetou

Bolton chce ešte prísnejšie sankcie proti Iránu

John Bolton

foto: TASR/AP

Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Bolton povedal, že obnovené ekonomické sankcie, ktoré USA od pondelka uplatňujú voči Iránu, nie sú konečné a bude nasledovať ich ďalšie sprísnenie. Informovala o tom agentúra Reuters.

„V sankciách pôjdeme ešte ďalej. Nemôžeme sa jednoducho uspokojiť s úrovňou sankcií, ktoré tu boli za (bývalého amerického prezidenta Baracka) Obamu v roku 2015,“ povedal Bolton v rozhovore pre televíziu Fox Business Network bez toho, aby prezradil, v čom by sprísnenie sankcií voči Iránu mohlo spočívať.

Spojené štáty zaviedli v pondelok svoje podľa Washingtonu „dosiaľ najtvrdšie“ hospodárske sankcie voči Iránu. USA chcú Irán donútiť, aby znova rokoval o tzv. jadrovej dohode, ktorú v roku 2015 uzavrel so šiestimi veľmocami, a súhlasil s prísnejšími podmienkami.

Počet samovrážd mladých ľudí v Japonsku dosiahol 30-ročné maximum

V snahe obmedziť jeho rastúci vojenský a politický vplyv na Blízkom východe žiadajú tiež od vedenia v Teheráne ústupky v zahraničnej politike. Irán obviňuje americkú vládu, že ho chce zraziť ekonomicky na kolená a vyvolať tak zmenu režimu.

Postihovať chce Washington aj krajiny, ktoré neprestanú dovážať iránsku ropu. Dočasnú výnimku z takýchto sankcií dostane osem krajín s cieľom zamedziť destabilizácii cien ropy. Očakáva sa, že medzi nimi budú Čína, India, Južná Kórea, Japonsko a Turecko.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia