Jednou vetou

Borell: EÚ pripraví vlastnú verziu „Magnitského zákona“

Na snímke vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borell

FOTO TASR/AP

Európska únia pripravuje vlastný celosvetový sankčný mechanizmus, ktorý sa bude podobať na tzv. Magnitského zákon umožňujúci Spojeným štátom prijímanie sankčných opatrení voči osobám zodpovedným za porušovanie ľudských práv v Rusku. V pondelok to vyhlásil vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell. Informovali o tom agentúry Interfax a AP.

Semjén: Maďarské občianstvo od roku 2011 získalo už 1,1 milióna Maďarov

„Dohodli sme sa, že začneme prácu na globálnom sankčnom režime s cieľom reagovať na vážne porušovania ľudských práv. Mechanizmus by sa mal stať únijnou obdobou takzvaného Magnitského zákona,“ uviedol Borrell.

Únia sa na tom podľa slov vysokého predstaviteľa dohodla v pondelok, pričom Európska služba pre vonkajšiu činnosť (EEAS) by mala teraz začať pracovať na príprave dokumentácie, ktorá sa stane základom sankčného mechanizmu EÚ.

„Ten bude predstavovať rozhodný krok EÚ smerom k potvrdeniu jej vedúcej úlohy v sfére ochrany ľudských práv,“ dodal Borrell podľa agentúry Interfax.

Ako pripomenula AP, s danou iniciatívou prišiel šéf nemeckej diplomacie Heiko Maas, ktorý v tejto súvislosti zdôraznil, že Únia by mala byť schopná reagovať na porušovanie ľudských práv takým spôsobom, ktorý bude mať pre narušiteľov „dôsledky“.

Normálny človek by už z politiky odišiel, ale ja som urputné hovädo, tvrdí Babiš

Spojené štáty v roku 2012 prijali tzv. Magnitského zákon, na základe ktorého Washington zmrazil aktíva a uvalil zákaz udeľovania víz ruským činiteľom spájaným so smrťou Sergeja Magnitského, ruského právnika zatknutého v roku 2008 po tom, ako začal tvrdiť, že ruskí činitelia boli zapletení do rozsiahlych daňových podvodov.

Magnitskij zomrel ako 37-ročný v moskovskom väzení v roku 2009, pričom sa predtým sťažoval na zlé zaobchádzanie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia