Jednou vetou

BR OSN prijala rezolúciu s cieľom reagovať na rastúci počet nezvestných osôb

Ilustračné foto

TASR/AP

Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) prijala v utorok po prvý raz rezolúciu týkajúcu sa ľudí nezvestných následkom konfliktov. Stalo sa tak po tom, ako Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) upozornil na znepokojivý trend celosvetového nárastu počtu nezvestných osôb. Informovala o tom agentúra AFP.

Text rezolúcie pripravil Kuvajt – krajina, ktorá dodnes pátra po viac ako 300 svojich občanoch nezvestných ešte od čias vojny v Perzskom zálive z rokov 1990-91.

Počet utečencov z Venezuely dosiahol štyri milióny, oznámila OSN

Jeden z najextrémnejších prípadov súčasnosti však podľa údajov Medzinárodnej komisie pre nezvestné osoby (ICMP) predstavuje Sýria, kde je následkom osem rokov trvajúcej občianskej vojny neznámy osud najmenej 60.000 ľudí.

Prezident MVČK Peter Maurer pre BR OSN uviedol, že v posledných rokoch dochádza k „znepokojivému nárastu“ počtu nezvestných osôb. Za minulý rok eviduje jeho organizácia 45.000 nových prípadov.

Noví nestáli členovia BR OSN sú Estónsko, Niger, Tunisko, Vietnam, Svätý Vincent

Podľa Mauera pritom ide len o „vrchol ľadovca, ktorý neumožňuje vidieť problém v celom jeho rozsahu“. BR OSN schválila rezolúciu jednohlasne a vyzvala vlády členských krajín, aby v tejto otázke začali podnikať praktické kroky. Medzi tie patrí napríklad vytváranie registrov, ktoré by umožnili rodinám nezvestných osôb lepší prístup k informáciám.

Rezolúcia, na ktorej príprave sa podieľal aj MVČK, by mala okrem iného umožniť lepší prístup zamestnancov Červeného kríža a Červeného polmesiaca do väzení a zajateckých táborov, a to aj počas trvania konfliktov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia