Jednou vetou

BR OSN privítala kroky na obnovenie rokovaní o Západnej Sahare

Vlajka OSN

foto: Pixabay.com

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) privítala v stredu zintenzívnené úsilie o obnovenie rokovaní, ktoré majú ukončiť 42 rokov trvajúci konflikt medzi Marokom a hnutím Front Polisario ohľadne regiónu Západná Sahara.

Rezolúcia predložená Spojenými štátmi zároveň predlžuje mandát západosaharskej mierovej misie OSN do 30. apríla 2019, informovala tlačová agentúra AP

Do Talianska prišlo v septembri len 947 nelegálnych migrantov

Maroko anektovalo Západnú Saharu v roku 1975 a až do roku 1991, keď bolo uzavreté prímerie sprostredkované OSN, bojovalo proti Frontu Polisario, ktorý presadzuje nezávislosť tohto regiónu bohatého na nerastné suroviny. Zriadená mierová misia mala taktiež pomôcť pri organizovaní referenda o budúcnosti Západnej Sahary, ktoré sa však doteraz neuskutočnilo.

Stredajšiu rezolúciu BR OSN podporilo v hlasovaní 12 z jej 15 členov. Rusko, Etiópia a Bolívia sa hlasovania zdržali. Bolívijský veľvyslanec pri OSN Sasha Llorenti Soliz povedal, že hoci víta nadchádzajúci okrúhly stôl so zástupcami kľúčových strán konfliktu, rezolúcia sa vyhýba zásadnej otázke práva Západosaharčanov na sebaurčenie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia