Jednou vetou

Brata Alexeja Navaľného prepustili z väzenia, odsedel si tri a pol roka

Oleg Navaľnyj (uprostred) sa zdraví so svojím bratom Alexejom Navaľným po prepustení z väzenia 29. júna 2018 v ruskom meste Naryškino

foto: TASR/AP

Ruské úrady prepustili v piatok z väzenia brata opozičného politika Alexeja Navaľného, ktorý si odsedel tri a pol roka väzenia za údajnú spreneveru. Informovala o tom agentúra AP.

Oleg Navaľnyj (35) opustil v piatok väznicu v meste Naryškino, ktoré sa nachádza približne 380 kilomentrov južne od Moskvy. Na slobode ho privítala jeho manželka, brat Alexej a skupina priaznivcov. Agentúra AP zaznamenala, že Oleg bol očividne chudší než pred nástupom výkonu trestu.

Olega Navaľného odsúdili v decembri 2014 za spreneveru, ktorej sa mal dopustiť vo francúzskej kozmetickej spoločnosti Yves Rocher. Rovnaký trest, avšak podmienečný, dostal v rovnakej kauze aj Alexej Navaľnyj.

Ruskému opozičnému politikovi Navaľnému súd predĺžil skúšobnú lehotu v kauze Kirovles

Bratia Navaľní čelili v rámci kauzy obvineniam zo sprenevery 30 miliónov rubľov spoločnosti Yves Rocher Vostok a ďalších štyroch miliónov z inej firmy.

Obaja celý prípad označovali za vykonštruovaný a politicky motivovaný a proti rozsudkom sa odvolali na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP). Ten vlani v októbri rozhodol, že ruská vláda musí bratom Navaľným zaplatiť kompenzáciu za porušenie ich práv v priebehu súdneho procesu.

Najvyšší súd Ruskej federácie však v apríli 2018 odmietol vykonať verdikt ESĽP a zrušiť rozsudok v kauze Yves Rocher.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia