Jednou vetou

Brazília nasadila proti gangom v Riu tisíce vojakov a policajtov

Armáda v Rio de Janeiro. Ilustračná foto

Foto: TASR/AP

Takmer štyritisíc vojakov a policajtov vstúpilo v utorok do komplexu faviel v brazílskom meste Rio de Janeiro. Podľa agentúry AP ide o jednu z najrozsiahlejších operácií svojho druhu od minulého mesiaca.

Vo februári prevzala brazílska armáda v súlade s prezidentským dekrétom kontrolu nad bezpečnostnými zložkami v rovnomennom štáte, ktorého je Rio hlavným mestom. Bezpečnostná situácia sa v tomto štáte zhoršuje už najmenej dva roky, zatiaľ čo sa v ňom prejavuje aj hlboká finančná kríza. V samotnom veľkomeste Rio zvádzajú mocenské boje drogové gangy a mesto zvádza boj s vysokou kriminalitou. O vplyv tam zápasia podľa AP tiež miestne milície či ozbrojené skupiny pozostávajúce zo súčasných či bývalých policajtov.

Boje vedú k častým prestrelkám v marginalizovaných oblastiach mesta, pričom výnimočne sa rozšíria aj do bohatších častí ležiacich pozdĺž tamojšieho vychýreného pobrežia. Do komplexu faviel (chudobných štvrtí) s názvom Lins na severe Ria vstúpilo v utorok asi 3400 vojakov a 500 policajtov. Ich cieľom je rozmiestniť sa po obvode oblasti a zabrániť tak v úteku podozrivým osobám. Ulice chcú zároveň zbaviť barikád, ktoré v nich postavili súperiace gangy.

Môže vás zaujímať

Airbus postaví prvú medziplanetárnu nákladnú loď