Jednou vetou

Koronavírus tu poriadne zúri: Nemocnice v Sao Paule sa blížia kolapsu

Ilustračná foto

foto: Pixabay.com

Nemocnice v najväčšom brazílskom meste dosiahli 90 % svojej kapacity a do dvoch týždňov by sa mohli úplne naplniť.

Starosta najväčšieho brazílskeho mesta varoval, že v dôsledku rastúceho počtu pacientov s koronavírusom, ktorých stav si vyžaduje hospitalizáciu, hrozí kolaps tamojšieho systému zdravotnej starostlivosti. Nemocnice v Sao Paule podľa Bruna Covasa dosiahli 90 % svojej kapacity a do dvoch týždňov by sa mohli úplne naplniť.

Ľudí, ktorí spochybňujú opatrenia proti šíreniu koronavírusu, pritom obvinil, že hrajú „ruskú ruletu“ s ľudskými životmi. Sao Paulo je jedným z najhoršie zasiahnutých regiónov Brazílie s takmer tritisíc mŕtvymi.

Brazília v sobotu prekonala Španielsko a Taliansko a zaradila sa na štvrtú priečku medzi krajinami s najvyšším počtom potvrdených prípadov nákazy. Za uplynulých 24 hodín ministerstvo zdravotníctva potvrdilo ďalších 7 938 prípadov, čím celkový počet pozitívne testovaných v krajine prekročil 241-tisíc. Viac pacientov hlásia len Spojené štáty, Rusko a Veľká Británia. Pribudlo tiež 485 mŕtvych, takže počet obetí dosiahol 16 118, čo je šiesty najvyšší počet na svete. Experti pritom upozorňujú, že skutočný počet chorých v krajine môže byť omnoho vyšší, pretože sa nedostatočne testuje.

Brazílsky pravicový prezident Jair Bolsonaro čelí kritike doma i v zahraničí pre spôsob, ako pristupuje k eskalujúcej zdravotnej kríze v krajine. V nedeľu napríklad napriek celosvetovo platným odporúčaniam na dodržiavanie sociálnych odstupov pózoval pre fotografov so svojimi podporovateľmi a deťmi.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia