Jednou vetou

Brazílsky exprezident da Silva si odpykáva za korupciu 12 rokov vo väzení

Odsúdený brazílsky exprezident Luiz Inácio Lula da Silva sa v sobotu 7. apríla 2018 dobrovoľne odovzdal do rúk polície a nastúpi do výkonu trestu, informovala spravodajská stanica BBC. Brazílsky exprezident Luiz Inácio Lula da Silva reční pred budovou odborárov na predmestí mesta Sao Paulo, kde strávil posledné dni, 7. apríla 2018.

FOTO: TASR/AP

Brazílsky exprezident Luiz Inácio Lula da Silva si začal odpykávať svoj 12-ročný trest za korupciu. Do budovy väznice v meste Curitiba na juhu krajiny ho dopravili v noci na nedeľu (SELČ) vrtuľníkom zo Sao Paola, kde sa niekoľko dní zdržiaval v budove odborového hnutia.

Pred väznicou v Curitibe naňho už čakalo niekoľko stoviek jeho odporcov oblečených do tričiek a odevov v národných farbách – žlto-zelených. Na oslavu toho, že sa Lula da Silva vzdal, jeho odporcovia odpaľovali ohňostroje a svetlice, búchali do hrncov a vykrikovali na slávu sudcu Sérgia Mora, ktorý nariadil Lulovi da Silva nástup na výkon trestu.

Poriadkové sily sa snažili dav rozohnať, pričom použili aj slzotvorný plyn. Pri potýčkach bolo ľahko zranených osem ľudí. Jedného z demonštrantov zasiahol gumený projektil, uviedli záchranári podľa televízie Globo. Lula da Silva ešte pred odletom v Sao Paole požiadal, aby sa mohol zúčastniť na spomienkovej omši za svoju pred rokom zosnulú manželku. Omša sa konala v sobotu podvečer pred sídlom odborového zväzu metalurgov, kde sa Lula da Silva zdržiaval, kým sa podvolil súdnemu rozkazu na nástup na výkon trestu.

Volebný kandidát za mrežami

Podľa TV Globo Lula da Silva dostal v budove federálnej polície v Curitibe celu s rozlohou 15 metrov štvorcových. K dispozícii má súkromné WC a sprchu. S ostatnými väzňami nepríde do kontaktu, takže „jeho morálna a fyzická integrita nebude narušená“, vysvetlil pred niekoľkými dňami sudca Moro. Rozhlasová stanica Europe 1 informovala, že Lula da Silva sa aj z väzenia môže zaregistrovať ako kandidát októbrových prezidentských volieb.

O tom, či sa bude môcť uchádzať o najvyššiu funkciu v štáte, rozhodne volebná komisia – podľa zákona však osoba odsúdená za korupciu súdom druhého stupňa stráca právo zastávať volenú funkciu. Podľa nedávno zverejnených prieskumov verejnej mienky bol Lula da Silva favoritom hlasovania, keď o 20 bodov viedol pred poslancom za krajnú pravicu Jairom Bolsonarom.

Exprezidenta uznali v júli minulého roka za vinného z korupcie a prania špinavých peňazí a odsúdil ho na deväť a pol roka vo väzení. Súd v Porto Alegre tento verdikt v januári potvrdil a sprísnil mu trest väzenia na 12 rokov a jeden mesiac. Jeho advokáti sa sériou odvolaní snažili zabrániť alebo oddialiť nástup do väzenia. Súdy však všetky ich odvolania zamietli.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia