Jednou vetou

Brexit: Akýkoľvek odklad musí byť „krátky“, uviedol taliansky premiér Conte

Giuseppe Conte

foto: TASR/AP

Akýkoľvek odklad odchodu Británie z Európskej únie musí byť "krátky", vyhlásil v utorok taliansky premiér Giuseppe Conte.

„Znepokojenie, ktoré vyjadrím pred partnermi z EÚ, znie, že odklad… by mal byť krátky,“ povedal Conte v prejave v dolnej komore talianskeho parlamentu.

„Skúsenosť hovorí, že poskytnutie dlhého časového rámca znamená vyrobiť si problémy, ktoré jednoznačne vzniknú, keď sa bude blížiť nový konečný termín (brexitu),“ dodal podľa tlačovej agentúry DPA Conte.

Merkelová chce do poslednej hodiny bojovať o riadený brexit

Britská vláda sa v utorok už pripravovala na to, že požiada Európsku úniu o odklad najmenej o niekoľko mesiacov – predseda Dolnej snemovne britského parlamentu totiž vylúčil, že premiérka Theresa Mayová môže požiadať zákonodarcov v Londýne o schválenie tej istej „rozvodovej“ dohody, ktorú už dvakrát odmietli.

Úrad premiérky na Downing Street 10 uviedol, že Mayová pošle list oficiálne žiadajúci odklad v utorok alebo v stredu a adresuje ho predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi. Úrad nespresnil, o aký dlhý odklad premiérka plánuje požiadať, dodala tlačová agentúra AP.

Tvrdý brexit môže skomplikovať cestu Škótov k nezávislosti

Pôvodný termín vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ je 29. marec. Britský parlament 14. marca hlasoval za to, aby vláda požiadala EÚ o jeho odklad.

Štátny tajomník britského ministerstva pre brexit Kwasi Kwarteng už v pondelok uviedol, že Londýn požiada EÚ o odklad termínu ešte pred tohtotýždňovým summitom Únie. Ten sa má konať v Bruseli vo štvrtok a v piatok 21.-22. marca.

Britskí zákonodarcovia už dvakrát odmietli dohodu o odchode Británie z EÚ, ktorú premiérka Mayová vyrokovala s lídrami Únie.

Hrozí preto neriadený brexit bez akejkoľvek dohody. Predstavitelia členských krajín EÚ v utorok v Bruseli prijali sériu legislatívnych opatrení, ktoré sú súčasťou príprav na prípadný tvrdý brexit.

Krajiny EÚ schválili núdzové opatrenia pre prípad tvrdého brexitu

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v utorok uviedla, že chce „do poslednej hodiny“ bojovať za to, aby nedošlo k neriadenému odchodu Británie z EÚ, informovala agentúra AFP. „Budem bojovať za riadený brexit do poslednej hodiny 29. marca. Nezostáva nám veľa času, ale stále máme niekoľko dní,“ povedala Merkelová na konferencii v Berlíne.

Situácia ohľadne brexitu sa podľa nej neustále mení a jej ďalší vývoj sa nedá predvídať.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi