Jednou vetou

Brexit bez dohody by bola absolútna katastrofa, domnieva sa Juncker

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncke

foto: TASR

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa domnieva, že by bolo "absolútnou katastrofou", ak by Británia opustila Európsku úniu bez prechodnej dohody.

„Riziká neriadeného odchodu Británie z Európskej únie sú zrejmé: Bola by to absolútna katastrofa,“ povedal v Bruseli Juncker, ktorého citovala agentúra DPA. Dodal, že práve z tohto dôvodu sa Európska komisia a členské štáty EÚ úpenlivo snažia, aby k takémuto scenáru nedošlo.

„Na poriadne tango však treba dvoch,“ dodal predseda EK, zjavne narážajúc na situáciu v samotnej Británii.

Lajčák: Nikto nevie, ako to dopadne, ale sme pripravení aj na tvrdý brexit

Britská vláda ešte v utorok oznámila, že začne v plnom rozsahu implementovať plány pre prípad odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie bez dohody. Vláda zároveň začne firmy a občanov vyzývať, aby sa pripravili na možnosť neriadeného brexitu.

Británia má opustiť EÚ 29. marca 2019. Dohodu o podmienkach odchodu, ktorú dosiahla britská premiérka Theresa Mayová so zvyškom Únie, musí ešte schváliť parlament v Londýne.

Hrozí však, že britskí poslanci návrh dohody napokon neschvália. Mayovej hovorkyňa v utorok zopakovala, že prioritou vlády zostáva riadený brexit, čo je podľa nej najpravdepodobnejší scenár.

Šefčovič: Scenár tvrdého brexitu je možný, EÚ preto prijala núdzové opatrenia

Európska komisia v stredu schválila tzv. záložný plán pre prípad tvrdého brexitu. Týka sa ochrany obchodných záujmov, zabezpečenia dopravného spojenia a základných finančných transakcií. Tieto opatrenia by mali trvať po dobu 100 dní.

EK uviedla, že k zverejneniu záložného plánu pristúpila s cieľom zabezpečiť, aby od 30. marca 2019 bolo možné uplatňovať nevyhnutné núdzové opatrenia na minimalizáciu škôd spôsobených „rozvodom bez dohody“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia