Jednou vetou

Brexit: Lídri EÚ sa nezhodujú na odklade: Najnovšia verzia hovorí o 7. máji

Ilustračné foto

Foto: Twitter

Premiéri a prezidenti členských krajín EÚ natiahli rokovania spojené s otázkou tzv. brexitu, ktoré sa mali skončiť o 19.00 h miestneho času. Informoval o tom Preben Aaman, hovorca predsedu Európskej rady Donalda Tuska, podľa ktorého rokovania pokračujú aj počas pracovnej večere. Tá bola pôvodne vyhradená vzťahom EÚ s Čínou.

Medzitým viaceré diplomatické zdroje z prostredia prebiehajúcich rokovaní informovali, že hlavy vlád a štátov diskutujú o zmenenej a doplnenej verzii pôvodného návrhu záverov summitu, podľa ktorej EÚ ponúkne Spojenému kráľovstvu ešte kratší čas na odchod, ako je pôvodne spomínaná lehota do 22. mája.

Londýn požiadal EÚ o odklad termínu brexitu, stanoveného v súčasnosti na 29. marca.

Lídri 27 krajín EÚ údajne navrhujú odklad brexitu iba do 22. mája

Nový návrh uvádza, že „Európska rada je pripravená poskytnúť odklad do 7. mája“, a vyzýva Spojené kráľovstvo, aby „s tým súhlasilo“. V dokumente sa spresňuje, že ak by Spojené kráľovstvo do 11. apríla oznámilo svoj zámer uskutočniť voľby do Európskeho parlamentu, Európska rada je pripravená túto záležitosť prehodnotiť.

Posun v ústrety záujmom Londýna je v tom, že nová verzia záverov už nevyžaduje, aby britskí poslanci na budúci týždeň hlasovali – po tretíkrát – za dohodu o riadenom brexite. Tú zákonodarcovia z Londýna doteraz už dvakrát odmietli.

Pred necelými štyrmi hodinami návrh záverov summitu – vo svojom treťom odseku – uvádzal ako pozíciu EÚ nový termín brexitu 22. máj, čiže deň pred začatím volieb do Európskeho parlamentu, ktoré v krajinách EÚ prebehnú od 23. do 26. mája.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi