Jednou vetou

Brexit nie je dôvodom na strach, ale na nádej, vyhlási Johnson

Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson

foto: TASR/AP

Zástancovia brexitu by nemali prejavovať "škodoradosť" ohľadom vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie, vyhlásil v stredu britský minister zahraničných vecí Boris Johnson počas svojho prejavu k brexitu, ktorý predniesol v Londýne. Informovala o tom stanica BBC.

Podľa jeho slov je brexit dôvodom na „nádej, a nie na strach“. Šéf britskej diplomacie vyzval ľud, aby sa zjednotil v pohľade smerom do budúcnosti. Prízvukoval, že výsledky referenda z júna 2016 sa už nedajú zmeniť. Johnson zároveň spochybnil ekonomické výhody vyplývajúce z jednotného trhu Únie.

Minister uviedol, že Spojené kráľovstvo musí znovu získať kontrolu nad vlastnými smernicami a tarifami, pričom pretrvávajúci stav zviazanosti európskymi nariadeniami by bol „neprijateľný“ a „nedemokratický“. Počas prechodného obdobia po marci 2019 však „veci zostanú tak, ako sú“, zdôraznil.

Johnsonov prejav bol prvým zo série, ktoré „na ceste k brexitu“ prednesie britská premiérka Theresa Mayová a členovia jej kabinetu. Očakáva sa, že premiérka vystúpi s prejavom o budúcich vzťahoch medzi Londýnom a EÚ v sobotu v Mníchove, deň po tom, ako bude rokovať s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Projekt priviesť k celonárodnému úspechu

Johnson bol jedným z hlavných stúpencov kampane za vystúpenie Británie z EÚ, pričom argumentoval, že to jeho vlasti poskytne významnejšie postavenie na svetovej politickej scéne.

„Musíme akceptovať, že mnohých podporovateľov zotrvania tejto krajiny v EÚ poháňajú vznešené zámery – skutočný zmysel pre súdržnosť s našimi európskymi susedmi, ako aj túžba po tom, aby bolo Spojené kráľovstvo úspešné,“ povedal.

„Ak máme tento projekt priviesť k celonárodnému úspechu – a to musíme -, potom je potrebné natiahnuť ruku aj smerom k tým, čo stále pochybujú. Chcem sa pokúsiť o analýzu aspoň niekoľkých obáv a preukázať, že sú nepodložené. Opak býva zvyčajne pravdou – brexit neznamená strach, ale nádej,“ zakončil.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia