Jednou vetou

Brexit: Stovky ľudí demonštrovali na írskych hraniciach

Ilustračné foto

TASR/AP

Stovky ľudí sa v sobotu zhromaždili na hraniciach na írskom ostrove na protest proti brexitu, informovala agentúra AFP. Demonštranti sa obávajú, že odchod Británie z EÚ môže ohroziť mierovú dohodu medzi Írskou republikou v južnej časti ostrova a Severným Írskom, ktoré je súčasťou Spojeného kráľovstva.

Začali sa prezidentské voľby na Ukrajine, favoritom je komik Zelenskyj

Na protestoch, ktoré organizovala skupina Border Communities Against Brexit (Pohraničné komunity proti brexitu; BCAB), sa zúčastnili aj bývalý predseda írskej republikánskej strany Sinn Féin Gerry Adams a jeho nástupkyňa vo funkcii Mary Lou McDonaldová.

Veľkopiatková dohoda podpísaná v roku 1998 ukončila desaťročia násilia medzi írskymi republikánmi podporujúcimi jednotné Írsko a severoírskymi protestantmi, ktorí chcú, aby Severné Írsko zostalo súčasťou Spojeného kráľovstva.

Referendum z roku 2016, v ktorom obyvatelia Británie podporili brexit, však znova upriamilo pozornosť na túto dohodu. Mnohí ľudia sa podľa AFP obávajú, že odchod z EÚ spôsobí opätovné vytýčenie „tvrdých“ hraníc medzi Írskou republikou a Severným Írskom, čo môže vyvolať násilie.

USA pozastavujú pomoc niektorým krajinám Strednej Ameriky kvôli migrantom

Situácia na hraniciach bola jednou z kľúčových otázok pri získavaní podpory pre dohodu o brexite v britskom parlamente.

Organizácia BCAB sa snaží chrániť obyvateľov na oboch stranách hraníc pred negatívnymi následkami brexitu, uvádza na svojej webovej stránke Európsky parlament.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia