Jednou vetou

Brexit uškodí všetkým, vyhlásil Scholz

Ilustračná foto

foto: TASR/AP

Odchod Británie z Európskej únie (EÚ) uškodí všetkým zúčastneným, vyhlásil v pondelok nemecký minister financií Olaf Scholz.

Dodal však, že dúfa, že dohoda o brexite, ktorú v nedeľu (25.11.) schválili lídri EÚ, položí základy pre dobrý rozvoj. Scholz to vyhlásil deň po tom, ako lídri EÚ s britskou premiérkou Theresou Mayovou dokončili a schválili dohodu o brexite. A zároveň varovali britský parlament, aby ju neodmietol, pretože iná dohoda nebude.

Mayová tiež po summite vyhlásila, že ide o „jedinú možnú dohodu“, ktorá ponúka kontrolu nad hranicami a rozpočtom Spojeného kráľovstva pri zachovaní tesného spojenectva s EÚ, čo je dobré pre obchod a bezpečnosť Británie aj Európy.

„Neexistuje žiadny plán B,“ odkázal poslancom v Londýne holandský premiér Mark Rutte. „Ak si niekto v Spojenom kráľovstve myslí, že tým, že bude hlasovať proti dohode, získa niečo lepšie, tak sa mýli,“ dodal.

Niektorí ministri uvažujú o dočasnom pripojení Británie k EFTA

Jediný plán B je odchod Británie z bloku bez dohody 29. marca 2019, čo by viedlo k právnemu vákuu a otriaslo britskou aj európskou ekonomikou.

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí zase v pondelok na otázky médií, či by Spojené kráľovstvo mohlo vstúpiť do Európskeho združenia voľného obchodu (EFTA) uviedol len toľko, že budúce vzťahy medzi EÚ a Britániou budú predmetom diskusie po brexite.

Podľa denníka Sun totiž niektorí britskí ministri a poprední zákonodarcovia diskutujú o možnosti vstupu Spojeného kráľovstva do EFTA, ak parlament dohodu o brexite odmietne. „Konzultácia o budúcich vzťahoch sa uskutoční až po dokončení výstupu (Británie),“ povedal hovorca nemeckého ministerstva zahraničných vecí na tlačovej konferencii.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia