Jednou vetou

Brexit zvýšil podporu nezávislosti Škótska na 49 percent

Ilustračné foto

Foto: Twitter

Podpora nezávislosti Škótska od Spojeného kráľovstva sa zvýšila na najvyššiu úroveň za posledné štyri roky. Prispeli k tomu veľkou mierou voliči, ktorí si želajú zostať v Európskej únii, vyplýva z víkendových výsledkov nového prieskumu.

Odtrhnutie sa od Británie v súčasnosti podporuje 49 percent dospelých v Škótsku, čo je nárast o štyri percentuálne body oproti poslednému takémuto prieskumu inštitútu YouGov pre denník The Times z júna 2018, informovala agentúra Reuters.

Výsledky zverejnili v súvislosti s víkendovým dvojdňovým jarným zjazdom Škótskej národnej strany (SNP), ktorá sa zasadzuje za nezávislosť.

SNP pripravuje novú kampaň za nezávislosť po tom, ako s takouto snahou neuspela v referende v roku 2014, keď voliči odmietli samostatné Škótsko najmä pre obavy týkajúce sa ekonomiky. Za nezávislosť vtedy hlasovalo 45 percent zúčastnených voličov, proti ich bolo 55 percent.

Takmer dve tretiny firiem očakávajú negatívny vplyv brexitu na ekonomiku

V britskom referende v roku 2016 sa nadpolovičná väčšina voličov vyslovila za vystúpenie z EÚ, známe ako brexit, zo štyroch krajín Spojeného kráľovstva však Škótsko a Severné Írsko hlasovali za zotrvanie v Únii, čo zvýšilo politické napätie.

Británia sa v súčasnosti zmieta v politickom chaose a stále nie je jasné, kedy alebo či vôbec vystúpi z EÚ, píše Reuters.

Prieskum YouGov tiež zistil, že 53 percent Škótov si myslí, že v najbližších piatich rokoch by sa nemalo konať ďalšie referendum o nezávislosti. Škótska premiérka a šéfka SNP Nicola Sturgeonová presadzuje druhý plebiscit pred rokom 2021, keď sa skončí súčasné volebné obdobie Škótskeho parlamentu.

YouGov sa pýtal na názory 1029 dospelých v Škótsku po tom, ako Sturgeonová v stredu načrtla svoj ďalší plán týkajúci sa snahy o nezávislosť.

Nedostatok pracovníkov na Slovensku brexit nevyrieši

Prieskum okrem toho ukázal, že voliči severne od anglickej hranice sa odvracajú od Konzervatívnej i Labouristickej strany.

Škótski konzervatívci, odnož Konzervatívnej strany britskej premiérky Theresy Mayovej, by podľa prognóz mali v májových eurovoľbách prísť o svojho jediného zástupcu v Európskom parlamente. Až 40 percent z voličov, ktorí za nich hlasovali pred dvoma rokmi, totiž prešlo k novej Strane brexitu euroskeptika Nigela Faragea.

Môže vás zaujímať

BIELORUSKO: Voľby vyhral Lukašenko, ľudia protestovali v uliciach