Británia a Európska komisia dosiahli prvý prelom v otázke dohody o brexite

Britská premiérka Theresa Mayová a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa pripravujú na tlačovú konferenciu 8. decembra 2017 v Bruseli

Foto: TASR/AP

Predstavitelia britskej vlády a Európskej komisie (EK) v piatok dosiahli v Bruseli prvý prelom v otázke dohody o podmienkach vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Na spoločnej tlačovej konferencii to oznámili britská premiérka Theresa Mayová a predseda EK Jean-Claude Juncker.


V rokovaniach podľa nich došlo k dostatočnému posunu, čo vydláždilo cestu k ďalším rozhovorom o budúcich vzťahoch medzi Britániou a Európskou úniou, informuje spravodajský portál stanice BBC. Podľa agentúry AP odporučila EK rozšírenie dialógu o otázky budúcich vzájomných vzťahov a obchodných stykov.

Mayová uviedla, že rokovanie bolo „extrémne náročné“, pričom na oboch stranách došlo ku kompromisom, dodáva spravodajská stanica Sky News. Premiérka vyhlásila, že dohoda o brexite zabezpečí práva pre tri milióny občanov EÚ žijúcich v Británii, ktorí podľa nej „budú môcť naďalej viesť život ako v zahraničí“.

Môže vás zaujímať

Čavušoglu: Turecko sa stiahne zo Sýrie až po mierovom riešení konfliktu