Jednou vetou

Británia by mala zvážiť účasť na futbalových MS v Rusku, vyzval Johnson

Boris Johnson, archívne

Foto: TASR

Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson vyzval v utorok Britániu, aby zvážila účasť svojej reprezentácie na tohtoročných majstrovstvách sveta vo futbale v Rusku. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

Johnson tak urobil v reakcii na podozrenia, že za minulotýždňovým útokom na bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju, ku ktorému došlo 4. marca v anglickom meste Salisbury, stojí Rusko.

Skripaľ a jeho dcéra boli podľa britskej premiérky Theresy Mayovej s najväčšou pravdepodobnosťou otrávení mimoriadne účinnou nervovoparalytickou bojovou látkou novičok, ktorá sa v časoch studenej vojny v 70.-80. rokoch vyrábala v bývalom Sovietskom zväze.

Za útokom na ruského exšpióna Skripaľa stojí asi Moskva, tvrdí Mayová

Už dva dni po útoku Johnson vyhlásil, že v prípade potvrdenia podielu Ruska na náhlom ochorení Skripaľa a jeho dcéry sa reprezentácia Británie zrejme „normálnym spôsobom“ na futbalovom šampionáte v Rusku nezúčastní.
Skripaľa a jeho dcéru Juliju našli 4. marca v bezvedomí na lavičke pred nákupným strediskom v meste Salisbury.

Obaja sa stále nachádzajú v kritickom stave. Vo vážnom stave je aj policajt, ktorý sa im pokúšal pomôcť. Polícia prípad vyšetruje ako útok nervovoparalytickou látkou, ktorú neskôr identifikovali ako novičok.

Skripaľa v roku 2006 usvedčili v Rusku zo špionáže pre Britániu. Neskôr mu trest skrátili a v roku 2010 sa v rámci výmeny špiónov dostal na slobodu. Bývalý agent odvtedy žil utiahnutým životom v Salisbury.

Môže vás zaujímať

Britskí vedci otestujú vakcínu proti koronavírusu na stovkách ľudí