Jednou vetou

Británia: Ďalšie úmrtia na COVID-19, premiér Johnson opäť v práci

Britský kancelár Rishi Sunak, britský premiér Boris Johnson a hlavný vedecký pracovník Patrick Vallance na brífingu v Londýne, v utorok 17. marca 2020.

foto: SITA, AP, Matt Dunham

V krajine doteraz celkovo skonalo v nemocniciach 17 337 ľudí. Johnson podľa svojho hovorcu ešte funkciu premiéra formálne nevykonáva a naďalej ho zastupuje minister zahraničia Raab.

Veľká Británia zaznamenala za uplynulých 24 hodín ďalších 823 úmrtí v dôsledku nového koronavírusu, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19. V pondelok pritom hlásili, že za deň zomrelo v nemocniciach 449 pacientov. Agentúra AP dodáva, že nárast v počte zosnulých býva v utorok väčší pre oneskorené informácie po víkende.

VIDEO: Thajsko prerába telefónne búdky na testovacie stanice

V krajine doteraz celkovo zomrelo v nemocniciach 17 337 ľudí, čo je štvrtý najvyšší počet spomedzi všetkých európskych krajín. Pred Britániou sú len Taliansko, Španielsko a Francúzsko. Každá z týchto krajín má viac ako 20-tisíc mŕtvych.

Experti pritom predpokladajú, že Británia už má za sebou vrchol šírenia koronavírusu, ktorý podľa nich nastal 8. apríla.

Premiér sa pomaly vracia k práci, telefonát s Trumpom aj kráľovnou

Britský premiér Boris Johnson, ktorý bol do minulého týždňa hospitalizovaný s ochorením COVID-19 v londýnskej nemocnici, sa do práce vracia len postupne a trávi dni vo svojom vidieckom sídle, kde sa zotavuje.

Ako v utorok informoval jeho hovorca, Johnson, ktorý strávil počas hospitalizácie tri noci aj na jednotke intenzívnej starostlivosti, „formálne ešte nevykonáva funkciu premiéra“. V tej ho naďalej zastupuje minister zahraničných vecí Dominic Raab.

Johnsona však pravidelne jeho kolegovia z vlády informujú o najnovšom vývoji, a v pláne má už tiež aj niekoľko štátnických rozhovorov cez telefón. V utorok by si mal zavolať s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, a neskôr počas týždňa aj s britskou kráľovnou.

S tou sa premiér rozpráva pravidelne každý týždeň, posledné tri týždne však z dôvodu svojej choroby a hospitalizácie vynechal.

VIDEO: Alžbeta II. prehovorila v televízii: Lepšie dni sa vrátia

 

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia