Jednou vetou

Británia, Írsko a Severné Írsko budú rokovať o sfunkčnení severoírskej vlády

Írsky premiér Leo Varadkar (druhý zľava), britská premiérka Theresa Mayová sa účastnia na pohrebe zavraždenej novinárky Lyry McKeeovej v Belfaste 24. apríla 2019.

foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová a jej írsky náprotivok Leo Varadkar sa v spoločnom vyhlásení zverejnenom v piatok zaviazali, že sa na základe rokovaní pokúsia obnoviť funkčnosť severoírskych vládnych inštitúcií a parlamentu. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

K dohode o spustení nového procesu rokovaní, ktorého by sa mali zúčastniť všetky väčšie severoírske politické strany, došlo po tom, čo bola v severoírskom Londonderry 18. apríla zavraždená 29-ročná novinárka Lyra McKeeová.

Foto: Milujete cestovanie? Toto je desať najlepších destinácií roka 2019

„Dohodli sme sa na spustení nového procesu politických rozhovorov za účasti všetkých hlavných severoírskych politických strán, ako aj britskej a írskej vlády… Cieľom týchto rozhovorov bude rýchla obnova plnej funkčnosti demokratických inštitúcií na základe Belfastskej/Veľkopiatkovej dohody — severoírskej vlády, parlamentu a Ministerskej rady Sever-Juh —, aby mohli efektívne slúžiť všetkým ľuďom,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení Mayovej a Varadkara.

Severné Írsko sa od januára 2017 nachádza v politickej kríze. Ocitlo sa v nej po tom, ako sa republikánska strana Sinn Féin stiahla z vlády, ktorú na základe dohody o rozdelení moci tvorila spoločne s probritskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP).

Nemecký prezident dúfa, že Británia vystúpi z EÚ pred 23. májom

Novinárka Lyra McKeeová zomrela na následky zranení hlavy, ktoré utrpela pri streľbe v severoírskom meste Londonderry.

Neznámy strelec tam okolo 23.00 h miestneho času vypálil niekoľko rán smerom na policajtov a pri nich stojacu McKeeovú. Zranenú novinárku okamžite previezli do nemocnice, kde však svojim zraneniam podľahla.

Môže vás zaujímať

Loď Crew Dragon sa úspešne vrátila na Zem