Jednou vetou

Británia odmietla tvrdenie, že zinscenovala údajný chemický útok v Sýrii

Organizácia pre zákaz chemických zbraní

foto: TASR/AP

Britská veľvyslankyňa pri OSN Karen Pierceová odmietla piatkové tvrdenie ruskej armády, že minulotýždňový údajný chemický útok v sýrskom meste Dúmá zinscenovala ako provokáciu Británia. Pierceová označila toto tvrdenie za "bizarné" a "neslýchanú lož", informovala agentúra AP.

„Je to jeden z najhorších kusov falošných správ, ktoré sme dosiaľ videli u ruského propagandistického stroja,“ dodala Pierceová po mimoriadnej schôdzke Bezpečnostnej rady OSN .Zasadnutie zvolalo Rusko s cieľom prediskutovať zamýšľaný odvetný úder USA v Sýrii za údajný chemický útok v Dúme.

Žiaden pacient nebol zranení chemikáliami

Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov zverejnil v piatok vyhlásenie lekárov z nemocnice v meste Dúmá, podľa ktorých vtrhli do zariadenia ľudia s kamerami a kričali, že pacienti boli zasiahnutí chemickými zbraňami, čím vyvolali paniku. Lekári citovaní Konašenkovom ale uviedli, že žiaden z pacientov nemal zranenia spôsobené chemikáliami.

Podľa agentúry TASS Konašenkov povedal, že Londýn v období od 3. do 6. apríla tlačil na dobrovoľnícku humanitárnu organizáciu Sýrska civilná ochrana, známu tiež ako Biele prilby, aby sa ponáhľala s realizáciou tejto plánovanej provokácie.

Podľa Konašenkova, ktorého citovala agentúra DPA, je jediným dôkazom údajného chemického útoku zo 7. apríla videozáznam, ktorý bol sfalšovaný „pod tlakom priamo z Londýna“. Cieľom provokácie bolo „vyprovokovať USA, aby uskutočnili raketové útoky na Sýriu“, uviedol Konašenkov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia