Jednou vetou

Británia odsúdila „akt agresie“ Ruska v Kerčskom prielive

Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Británia v pondelok odsúdila "akt agresie" Ruska voči ukrajinským lodiam v Kerčskom prielive, pri pobreží Krymského polostrova anektovaného Kremľom. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

„Odsudzujeme akt agresie Ruska, ktoré zadržalo tri ukrajinské plavidlá a ich posádky,“ uviedol hovorca Downing Street 10, oficiálneho londýnskeho sídla britskej premiérky. Hovorca dodal, že „incident je ďalším dôkazom destabilizujúceho správania Ruska v danom regióne“.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pondelok podpísal výnos o rozhodnutí Rady národnej bezpečnosti a obrany vyhlásiť v krajine stanné právo, ktoré bude platiť od 26. novembra do 25. januára 2019.

Stretnutie Putina s Porošenkom zatiaľ nie je plánované

Mnohé štáty sveta už vyjadrili veľké znepokojenie a vyzvali na deeskaláciu v súvislosti s nedeľným incidentom v Kerčskom prielive. Moskva a Kyjev sa navzájom obviňujú zo zodpovednosti za tento incident, ktorý zhodne označujú za provokáciu druhej strany.

Agentúra AP pripomína, že na Moskvu boli uvalené medzinárodné sankcie po tom, ako v roku 2014 anektovalo od Ukrajiny Krym.

Zvyšovanie napätia v Azovskom mori považuje Kiska za neakceptovateľné

Na základe bilaterálnej dohody majú Rusko i Ukrajina právo využívať Azovské more, ktoré s Čiernym morom spája práve Kerčský prieliv. Ruské námorné sily však v posledných mesiacoch výrazne posilňujú svoju prítomnosť v Kerčskom prielive a došlo aj k viacerým incidentom s ukrajinskými plavidlami. Tento stav trvá odvtedy, ako Rusko sprevádzkovalo Kerčský most, ktorý spája Krymský polostrov priamo s pevninským Ruskom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia