Británia pozastaví proces brexitu, ako by mala odísť bez dohody, tvrdí Mayová

Theresa Mayová

foto: TASR/AP

V prípade, ak parlament v utorok odmietne ňou dosiahnutú dohodu o brexite, je podľa britskej premiérky Theresy Mayovej pravdepodobnejšie, že Spojené kráľovstvo pozastaví proces odchodu z EÚ, ako by malo odísť bez dohody.

Tieto slová povie Mayová podľa televízie Sky News v pondelok v prejave k robotníkom v továrni v meste Stoke-on-Trent, kde takmer 70 percent voličov hlasovalo v referende v roku 2016 za vystúpenie Británie z EÚ. Premiérka mieni pripomenúť poslancom, že je ich povinnosťou implementovať výsledok referenda. Ak sa tak nestane, dôvera občanov v politikov utrpí „katastrofické škody“.

Skupina europoslancov vyzýva v liste Britov, aby zostali v Európskej únii

Poslanci by podľa Mayovej mali zvážiť dôsledky svojich krokov v súvislosti s vierou britského ľudu v demokraciu. Teraz je preto presvedčená, že je viac pravdepodobné, že poslanci brexitu zabránia než aby súhlasili s odchodom bez dohody. V prípade referenda v roku 2016 zástancovia i odporcovia brexitu nesúhlasili s mnohými vecami, ale na jednej sa zhodli – „o čom rozhodnú britskí občania, politici uskutočnia“, povie Mayová.

Premiérka tiež pripomenie, že výsledky predchádzajúcich referend sa rešpektovali. Ako príklad uviedla plebiscit z roku 1997, v ktorom vznik Národného zhromaždenia Walesu prešiel väčšinou iba 6712 hlasov, uvedený výsledok však akceptovali oba tábory a legitimita tejto inštitúcie nebola nikdy vážne spochybnená.

Odmietnutie brexitu by bolo katastrofálnym narušením dôvery v demokraciu, priznala Mayová

Parlament si podľa Mayovej uvedomil túto skutočnosť, keď hlasoval za aktiváciu článku 50. A obe veľké strany – labouristi i konzervatívci – urobili to isté, keď sa vo voľbách v roku 2017 zaviazali, že budú rešpektovať výsledok referenda.

Dolná snemovňa britského parlamentu bude o dohode o brexite s EÚ hlasovať v utorok. Napriek enormnému úsiliu Mayovej presvedčiť poslancov, aby ju podporili, premiérka podľa pozorovateľov utrpí porážku. V takomto prípade nastane 29. marca tzv. tvrdý brexit. Podľa denníka Guardian, odvolávajúceho sa na nemenovaných predstaviteľov EÚ, sa však dvadsaťsedmička pripravuje na odloženie brexitu najmenej do júla.

Môže vás zaujímať

Britská humanitárna pracovníčka začala v iránskom väzení hladovku