Jednou vetou

Británia rozšíri v okolí letísk bezletovú zónu pre drony

Ilustračné foto

foto: TASR

Británia rozšíri v okolí svojich letísk zakázaný priestor alebo bezletovú zónu pre drony zo súčasného jedného kilometra na päť. Informovala o tom v stredu agentúra AP.

Britské ministerstvo dopravy uviedlo, že nové nariadenie začne platiť od 13. marca. K rozšíreniu bezletovej zóny pre drony v okolí letísk dochádza po tom, čo vlani pred vianočnými sviatkami prerušili britské úrady na 36 hodín v dôsledku pozorovania dronu prevádzku na londýnskom letisku Gatwick.

Zastavenie prevádzky druhého najrušnejšieho letiska v Británii viedlo k zrušeniu alebo odkloneniu približne 1000 letov a dotklo sa viac ako 100.000 cestujúcich.

Počas cvičného letu v Japonsku sa zrútila stíhačka

Ľudia, ktorí lietajú s dronmi v blízkosti letísk, „nielenže konajú nezodpovedne, ale dopúšťajú sa trestného činu, za čo im hrozí väzenie,“ uviedol v stredu na margo svojvoľného používania dronov v blízkosti letísk britský minister dopravy Chris Grayling.

Britský úrad pre civilné letectvo povedal, že vlani došlo k 125 prípadom nebezpečného priblíženia sa dronu k dopravnému lietadlu, čo je o 32 viac ako v roku 2017.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba